Competition in telecommunications sector with special concern to internet access market
Telekomünikasyon sektöründe rekabet: İnternet erişim piyasası
- Tez No: 125199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Bu tezde, Avrupa Birliği'nin (AB) telekomünikasyon sektörüne yönelik olarak oluşturduğu düzenleyici çerçeve ile internet erişim piyasasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tezin ana önemi, AB müktesebatına uyum çalışmaları çerçevesinde, özelde internet erişim piyasası ve genelde telekomünikasyon sektöründe rekabetin oluşturulmasına yönelik açıklamalar getirmektir. Konular, AB hukuku perspektifinde ve üye ülkelerin düzenlemeleri gözönünde bulundurularak analiz edilecektir. İlgili AB Direktiflerinden elde edilen bilgiler ile Avrupa Adalet Divanı Kararlan da dahil yerli ve uluslararası yayınlardan faydalanılacaktır. AB telekomünikasyon politikaları, rekabet boyutu ve tezin diğer tüm kısımlarında, malların serbest dolaşımı kapsamında olan mevzuat-Ulusal Programın 1.Bölümü ve özellikle telekomünikasyon malları ile ilgili örneğin RTTE Direktifi- tez kapsamında ele alınmayacaktır. Bu tezin, ana çalışma konularını Ulusal Programın 19. Bölümü çerçevesinde ele alınan telekomünikasyon mevzuatı oluşturmaktadır. İlk olarak, sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla evrimsel bir süreç içerisinde oluşan AB telekomünikasyon politikası, AB 'de konu hakkında son yaşanan gelişmeler ile bunun sonucunda yeni düzenleyici çerçeve adıyla oluşturulan mevzuat ve etkileri ayrıntılı olarak işlenecektir. Daha sonra, konuların rekabet boyutu ayrı bir bölümde Avrupa Adalet Divanı Kararlan çerçevesinde ele alınacaktır. Bu anlamda, Roma Anlaşmasının rekabete ilişkin hükümlerinin telekomünikasyon sektörüne de uygulanmasını onaylayan British Telecom davaları ile France v. Commission davasında Madde 90 direktifi çerçevesinde telekomünikasyon terminal ekipmanları piyasasında ve Spain, Belgium and Italy v. Commission davasındatelekomünikasyon hizmetleri piyasasında rekabet hükümlerinin uygulanması ayrıntılı olarak işlenecektir. Bu ana davalara ilave olarak, düzenleyici çerçeveye ilişkin diğer davalar da analiz edilecektir. Sonuç olarak, ele alınan konular ve bulgular gözönüne bulundurularak, telekomünikasyon sektöründe rekabetin yeterli derecede gelişerek, kaynakların etkin olarak dağılımına imkan tanındığı durumlarda düzenlemelerin ortadan kaldırılması gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The thesis will intend to evaluate the European Union-EU regulatory framework for telecommunications sector with special concern to Internet Access Market The main importance of the thesis is to put forward clear remarks about the competition in telecommunications sector and specifically internet access market in line with harmonization studies of EU Acquis. Legal dimension of the issues will be analysed within the thesis. Related regulatory framework of the EU and member countries will be taken into consideration. Sources which include case-law of the European Court of Justice will deeply investigated. It should be noted that while dealing with the main telecommunications policies, competition aspect and in other parts of the thesis, the relevant legislation within the framework of free movement of goods -that is to say Chapter 1 of National Program for the Adoption of Acquis (NPAA) and specifically concerning telecommunications equipment e.g. RTTE Directive- will not be taken into consideration. The main concern of this thesis is to focus on the telecom acquis-that is to say the Chapter 19 of NPAA- and competition aspects of the issue with special concern to internet access market. First of all, EU telecom policy which has developed in an evolutionary process in order to respond the requirements of the sector will be focused on. Latest developments with regard to telecom acquis, so-called the new regulatory framework will also be elaborated with its implications. Secondly, the competition aspect of the issues will be deeply studied with regard to British Telecom cases which confirmed the full application of Treaty competition rules to the telecommunications sector; France v. Commission which upheld the Commission's Art. 90in Directive on competition in the markets for telecommunications terminal equipment in all essential points; Spain, Belgium and Italy v. Commission which upheld the Commission's Art. 90 Directive on competition in the markets for telecommunications services in all essential points. In addition to these landmark rulings, other cases with regard to regulatory framework will also be analysed. Within this framework, internet access market and the regulations of some Member States will be given special emphasis. Finally, I will focus on the need of the elimination of regulation in telecommunications sector in which competition could be sufficiently effective to permit market forces to allocate resources efficiently with emphasis to EU and Turkey. T£