Regulations on telecommunication sector in Turkey during EU integration process
Avrupa Birliği entegrasyonu sürecinde Türkiye'deki telekomünikasyon alanındaki regülasyonlar
- Tez No: 263363
- Danışmanlar: DR. EMİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Law, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Telekomünikasyon sektörü ülkelerin ekonomik gelişmeleri ve ulusal rekabet güçlerinin geliştirilmesi açısından önemli bir role sahiptir. 1980'lerin ikinci yarısına gelene kadar Dünyanın pek çok ülkesinde telekomünikasyon sektörüne kamu tekelleri hâkimdi. Ancak artan verimlilik endişeleri ile beraber telekomünikasyon sektörleri önce regülasyonlar yardımı ile verimli bir işleyişe uygun hale getirilmiş, sonra tekel haklarının kaldırılması ve kamu tekellerinin özelleştirilmesi ile devletlerin kontrolünden çıkarıldı ve son olarak da bağımsız düzenleyici kurullar kurulması ve rekabeti teşvik eden düzenlemeler getirilmesi yolu ile verimli işleyen liberal piyasalar haline gelmiştir.Bu tezin amacı Avrupa Birliği mevzuatı ve AB telekomünikasyon sektöründeki politikalar ışığında Türkiye'deki Telekommünikasyon sektöründe gerçekleştirilen düzenlemelerin incelenmesidir. Bu amaca yönelik olarak AB Telekommünikasyon sektöründeki düzenlemeler, özelleştirmeler ve liberalleşme süreçlerine değinilerek AB'de hâkim son Telekommünikasyon mevzuatı detayıyla incelenmiştir. Bu incelemenin ardından, Türk Telekomünikasyon sektörü mevzuatına getirilen düzenlemeler ve bunun sonucu olarak sektördeki uygulama ve sonuçlar ele alınmıştır.Sonuç olarak Türkiye'de Telekomünikasyon Sektöründe gerçekleştirilen düzenlemelerin AB Telekomünikasyon Sektöründeki düzenlemeler ile aynılık veya büyük ölçüde benzerlik taşıdığı ancak buna karşın tam rekabet ortamının yaratılmasında sabit hatlar ve uzun bant internet piyasalarında Türk Telekom'un tekelci kontrolü gibi bazı sorunların devam ettiği sonucuna varılmıştır. Liberalleşme yoluyla daha verimli işleyen rekabetçi bir telekomünikasyon sektörünün oluşturulabilmesi için güncellenmiş düzenlemeler ışığında Telekomünikasyon Kurulu'nun uygulamalarının hızlandırılması yolu ile yeni adımlar atılması gerekliliği tavsiye olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The telecommunication sector has an important role in economic growth and development of national competitiveness of countries. State monopolies were dominant in telecommunications sector of many economies until the first half of 1990s. But increased concerns about efficiency lead many countries to regulate their telecommunications for an efficient functioning, remove special and exclusive rights and privatize their public monopolies to end state control over the market, and finally establishment of independent regulatory authorities and develop policies encouraging competition to liberalize the sector.The objective of this thesis is to study the regulations in Turkish Telecommunications Sector under the lights of the laws and regulations, and the developments in EU telecommunications sector. To achieve this objective, the current regulatory framework of the EU is examined in details by considering the regulation, privatization and liberalization processes in the EU telecommunications. Thereafter the regulations in the Turkish telecommunications sector and the applications and effects of the regulations are analysed.It is concluded that the regulations in the Turkish telecommunications are the same as or widely similar to those developed in the EU telecommunications sector but despite of this fact there were some problems such as the dominant position of Turk Telecom in the short distance fixed lines and broadband internet access markets. In order to create a more efficiently functioning telecommunications sector via liberalization policies, increase in the speed and commitment of the Telecommunications Authority and new steps to be taken with guidance of updated regulations are recommended.