Bilinçaltı reklamcılık (Bilinçaltı reklam mesajlarının tüketiciler üzerindeki etkileri)
Subliminal advertising (Effects of subliminal advertising messages on consumers)
- Tez No: 125208
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET GÜRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Reklam insanların, akıllarında olmayan ihtiyaçları fark etmelerini sağlamak, onlara kendilerini, olmak istedikleri ya da isteyecekleri şekilde, görüntüde ve bağlamda göstererek bir ideal imge yaratıp, söz konusu ürün ya da hizmetin tüketimine yönlendirmek üzere oluşturulan mesajdır. Bu mesaj televizyon, radyo, sinema, dergi, gazete ve outdoor mecraları kanalıyla farklı şekillerde tüketiciye ulaştırılmak üzere oluşturulmaktadır. Amaç, mesajın tüketicinin dikkatini çekmesi, etkilemesi ve aklında kalmasıdır. Çalışmamızın konusu olan bilinçaltı reklamcılık ise bu misyonu, tüketiciye fark ettirmeden gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Algı eşiğinin altında olan ve ancak dikkatli ve bilinçli olarak bakıldığında fark edilebilen bilinçaltı reklam, çok eskiden beri uygulanmasına karşın gerçek anlamda, 50'li yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bilinçaltı reklamlarda gizlenmiş olan şekillerin, yazıların veya seslerin dışında, bunları tamamlamak üzere renkler, beden dili, semboller, metonomi ve metaforlardan da verilmek istenilen anlamı desteklemek üzere yararlanılmaktadır. Bu nedenle reklamlarda bulunan bu tür anlam yaratıcılar; yan-bilinçaltı olarak nitelendirilmektedir. Tüm bu sentezler ışığında, oluşturması öngörülen etkilerin büyüklüğü, bilinçaltı reklamcılığı ülkemize kadar taşımıştır. Günümüzde yaratılan reklamlar incelendiğinde, bilinçaltı veya yan-bilinçaltı oluşumlardan sıkça yararlanıldığı görülmektedir. Her ne kadar bilinçaltı reklamla ilgili yapılmış olan araştırmalarda bu reklam türünün tüketiciler üzerindeki etkisi konusunda kesin sonuçlar elde edilmiş olmamakla birlikte, bilinçaltı mesajların, reklam mesajının bütünsel yapısı içerisinde önemli bir yeri olduğu yadsınamaz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Advertisement is a commercially designed message meant for the unaware consumer to lead him to believe in the worthy cause of the need for consuming the intended product by creating a seductive, ideal message. This message is imposed on the consumer through TV, radio, cinema, magazines and newspapers. The aim is to attract, to create awareness and to awaken response. Our subject matter, subconscious marketing; on the other hand, aims for an unrevealed, somewhat coded, operation. Although applied for quite a long time, it has been used professionally since 1950's. Visible only to the discerning eye; the images, sounds or the written matter, backed with color, body language and metaphors, may hold the significant message. Such concepts in subconscious marketing thus considered semi subconscious. Subconscious marketing picked up also in Turkey after its expected impact had been realized. When examined closely, today's ads are jammed with subconscious or semi-subconscious images. While the impact of this type ad on the consumer is inconclusive, the importance of the subconscious message in the overall structure of the ad cannot be overlooked.