İzmir ili ilköğretim okullarında ödül ve ceza
Reward and punishement in elemantary schools in İzmir
  1. Tez No: 125222
  2. Yazar: KUDRET DİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SEDA SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz Bu araştırmanın amacı, İzmir İli İlköğretim Okullarında görev yapan birinci kademe sınıf öğretmenlerinin, bedensel cezaya ilişkin tutumlarını, demokratik tutumlarını, ödül ve cezaya ilişkin tutum ve davranışlarını belirlemektir. Araştırma 2001-2002 öğretim yılında, İzmir'deki 20 devlet okulunda görev yapan, random yoluyla seçilmiş 120 öğretmene çeşitli ölçme araçları uygulanarak düzenlenmiştir. Araştırmada“Bedensel Cezaya İlişkin Tutum Ölçeği”,“Demokratik Tutum Ölçeği”ve“Ödül-Ceza Ölçeği”ile kişisel bilgi formları örneklemde yer alan 120 öğretmene alt problemlere cevap aramak amacı ile uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır: 1.) Öğretmenlerin bedensel cezaya ilişkin tutumları cinsiyetlerine, yaşlarına, kıdemlerine, mezun oldukları okul türüne, sınıf yönetimi konusunda hizmet-içi eğitim alma-almama durumlarına, sınıf mevcuduna, ek iş yapma-yapmama durumlarına, uygun bir iş bulduğunda mesleğini bırakmayı düşünme-düşünmeme durumlarına ve farklı birimlerde (ilçe, belde ve köy) çalışma durumlarına göre farklılaşmamaktadır. 2.) Öğretmenlerin demokratik tutumlarının yaşlarına, kıdemlerine ve mezun oldukları okul türüne göre anlamlı bir değişim gösterdiği; ancak cinsiyetlerine, hizmet-içi eğitim alma-almama durumlarına, sınıf mevcuduna, ek iş yapma-yapmama durumuna, mesleğini bırakmayı düşünme-düşünmeme durumu ile farklı birimlerde (ilçe, belde ve köy) çalışma durumları açısından farklılaşmadığı saptanmıştır.3.) Öğretmenlerin ödül konusundaki davranışlarının cinsiyete, ek iş yapma-yapmama durumlarına ve okulun bulunduğu birime göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı; ancak, yaşlarına, kıdemlerine, mezun oldukları okul türüne, hizmet-içi eğitim alma-almama durumlarına göre, sınıf mevcuduna ve mesleği bırakmayı düşünme-düşünmeme durumları açısından değişmediği saptanmıştır. 4.) Öğretmenlerin ceza konusundaki davranışlarının okulun bulunduğu birime göre anlamlı bir biçimde değiştiği; ancak, cinsiyetlerine, yaşlarına, kıdemlerine, mezun oldukları okul türüne, sınıf yönetimi konusunda hizmet-içi eğitim alma-almama durumlarına, sınıf mevcuduna, ek iş yapma-yapmama durumlarına, uygun bir iş bulduğunda mesleğini bırakmayı düşünme-düşünmeme durumları açısından ise farklılaşmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the primary school teachers' democratic attitudes, attitudes toward corporal punishment, reward and punishment. Participants were recruited from the elementary schools in İzmir. Study was conducted by administering a set of instruments to 120 randomly selected teachers working in 20 different elementary schools in İzmir during 2001-2002 school year. In this study,“Attitudes Toward Corporal Punishment Scale”,“Democratic Attitudes Scale”,“Reward-Punishment Scale”and demographic information forms were administered to participants to test our set of hypothesis. Results of the study were: 1.) Teachers attitudes toward corporal punishment showed no significant differences according to their gender, ages and seniorities (years of experience), the faculty they graduated from (educational background), whether they took in-service training for classroom management, student number in classroom, having a second job, whether they think of leaving their job when a suitable job opportunity appeared and settlements of the schools (town, district or villages). 2.) Democratic attitudes of teachers showed significant differences according to their ages, seniorities (years of experience), and the faculty they graduated from (educational background) whereas there were no significant differences according to whether they took in-service training for classroom management, student number in classroom, having a second job, whether they think of leaving their job when a suitable job opportunity appeared and settlements of the schools (town, district or villages). 3.) There were significant differences among teachers' behaviors about reward, their gender, having a second job, and the settlements of theschools. However, there were no significant differences among teachers' behaviors related with reward, their ages, seniorities (years of experience), and the type of the faculty they graduated from (educational background), whether they took in-service training for classroom management, student number in classroom, whether they think of leaving their job when a suitable job opportunity appeared. 4.) Investigating teachers' behaviors about punishment, the only significant difference accounted for the settlement of the school variable. There were no significant differences among their gender, ages and seniorities (years of experience), the type of the faculty they graduated from (educational background), whether they took in-service training for classroom management, student number in classroom, having a second job, whether they think of leaving their job when a suitable job opportunity appeared.