141 numaralı Mühimme Defteri (H. 1148)
Number 141 Muhimme Book
- Tez No: 125235
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
TOZ OZETI ' Mühimme Defterleri, Osmanlı Devleti'nin merkez teşkilatının en önemli organı olan, Divân-ı Hümâyûn' da alman kararların kaydedildiği defterlerdendir. İncelediğimiz 141 Numaralı Mühimme Defteri I. Manmud (1730-1754) dönemine aittir. Bu defter 1735 yılım içermektedir. VXIIL yüzyıl ortalarında Osmanlı Devleti'nin sosyal, iktisadi, askeri ve idari durumu hakkında önemli bilgiler içermektedir. Bu dönemde devletin gerek iç ve gerekse dış meşeler hakkında izlediği politikaları yansıtmaktadır. Çalışmamızda Mühimme defterlerinin kaynağım oluşturan Divân-ı Hümâyûn ve genel olarak Mühimme defterleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışmamız IV bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde, 141 numaralı Mühimme Defteri' nin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken defterin fiziki durumu, diplomatik ve teknik özellikleri ile tarihleri hakkında bilgiler verilmiştir. Muhteva özelliklerinde ise hükümler konularına göre sınıflandınlrrken örneklerle açıklanmıştır. 141 Numaralı Mühimme Defteri' nde en çok tevcihat ve atamalar, eşkıyalık, hazeriyye vergisi ve askere yazma ve sefer ile ilgili hükümler yer almaktadır ÎI. bölümde, çalışmamızdan faydalanmak isteyenlere kolaylık sağlamak amacıyla, günümüz harflerine çevirdiğimiz hükümlerin özetleri hazırlanmıştır. Iîî. Bölümde, hükümlerin günümüz harflerine çevirisi yer almaktadır. IV. Bölümde ise, defterdeki belgelerin fotokopisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ENGLISH SUMMARY The Mühimme Deftere are the ones in which the decisions that were taken by Divân-ı Hümayun which was the most important department of the Ottoman State, were recorded. The one we are studying on belongs to the year 1735, a year in the period Mahmud I. was on the throne(1730-1754). It includes important information about the social, economical, military and administrative conditions in the middle of 18* century. It includes important information about the foreign and domestic policies the Ottomans State followed. In our study, general information about Divân-ı Hümayun and The Mfihimme Defters has been given. The study consists of four chapters. In the first chapter The Number 141 Mühimme Defter has been analyzed. Within this analysis, the information about the physical conditions, diplomatic and technical qualities of the Defter can be found. The verdicts has olsa been explained with examples while being classified. In the Defter the verdicts that are related with appoinments to assign, bandity, the Hazariyye tax and military expeditions took the most place.In the second chapter the summary of the verdicts has been prepared for the researchers. In the third chapter, the verdicts which have been tanscribed into Latin alphabet can be found. The copy of The Defter has been added to the study as the fourth chapter.