Kazak ertegileri (Kazak masalları) metni esasında Kazak Türkçesinde fiil
The Text entitled Kazak ertegileri (Kazakh tales) in the real sense of the term the verbs in the Kazakh Turkish
- Tez No: 117981
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜZİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
ÖZET“Kazak Ertegileri (Kazak Masalları) Metni Esasında Kazak Türkçesinde Fiil”konulu tez çalışması,“Giriş”, inceleme“, ”Sonuç“, ”Metin“ ve ”Aktarma“ bölümlerinden oluşmaktadır. ”Giriş“ bölümünde Kazak adı, Kazak tarihi, Kazakistan Cumhuriyeti, Kazaklarda sosyal ve ekonomik yapı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. ”İnceleme“, esas itibariyle ”Yapı“ ve ”Çekim“ olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır, ”Yapı“ bölümünde basit fiiller, türemiş fiiller ve birleşik fiiller incelenmiştir. Türemiş fiillerde tespit edilen eklerin, işlevleri belirtilmiş ve metindeki örnekleri gösterilmiştir. ”Çekim“ bölümünde şahıs ekleri, fillerin basit ve birleşik çekimleri, zarf-fiil ekleri ve sıfat-fiil ekleri incelenmiştir. Fiillerin basit çekimlerinde metinden ayrı olarak örnek fiil çekimleri verilmiştir. Birleşik çekimlerde ise sadece metinde yer alan örnekler ele alınmıştır. ”Sonuç“ bölümünde çalışmamız genel olarak değerlendirilmiştir. ”Metin“ bölümünde üzerinde çalıştığımız masalların transkripsiyonu yapılmış ve transkripsiyonlu metin numaralandırılmıştır. Çalışmamız esas itibariyle, bu transkripsiyonlu metin üzerinde gerçekleştirilmiştir. ”Aktarma" bölümünde ise on bir Kazak masalı, Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The text entitled Kazakh Ertegileri (Kazakh Tales), in the real sense of the term, the dissertation under the topic The Verbs In The Kazakhian Turkish“ is composed by the chapter with the titles ”Introduction“, ”Study“, ”Conclusion“, ”Text“ and ”Interpretation“. In the introductory chapter, condensed information has been given on the term of Kazakh, along with the Kazakh history, the Republic of Kazahistan economic and social structure of the Kazakhs. Basically, the ”Study“ chapter consists of two sub-titles entitled ”Structure“ and ”Conjugation“. With reference to the part under the subtitle ”structure“, simple verbs, derived verbs and ”Compound Verbs“ are the subject hatters that have been studied, the functions of the annexes concerning with the compound verbs have been determined and the examples within the text have also been manifested. Within the coverage of the chapter entitled ”conjugation“, the personal supplements, the simple and complex conjugations of the verbs, the adverb- verb supplements have been studied in an manner including the adjective- verb appendixes. On the studies relating with the simple conjugation of the verbs, the prototype verb conjugations have also been presented. As to the compound verbs, only the examples included in the text have been considered. In relation on the chapter entitled ”Conclusions“, our study is tried to be evaluated in its genera! coverage. In the chapter entitled ”The Text“, the transcription of the tales that we made our studies on their coverage have been realized and the transcripted text has been classified in numbers. Our study has principally been concluded on the transcripted text. With reference to the chapter entitled ”Interpretation" eleven Kazakh Tales have been interpreted into the Turkey's Turkish.