Tüketicinin perakendeci marka tercihleri: İzmir hipermarketleri kapsamında bir araştırma
Consumers private brand preferences: A research including İzmir's hypermarkets
  1. Tez No: 125242
  2. Yazar: İPEK SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDEF AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET: Perakendecilerin tüketicilere yakınlıkları, onları sürekli ve etkin biçimde izleyebilmelerine ve böylece istek ve ihtiyaçlarındaki değişimleri daha hızlı ve daha uygun cevap verebilme fırsatı sunmuştur. Özellikle, son yirmi yılda perakendeciliğin pazar kanallarında güç kazanması ve etkili olarak büyümesi, imalatçı firmalarını daha az önemli hale getirmiştir. Dağıtım kanalı içindeki bu güç dengesindeki değişimle beraber perakendeciler üreticiler karşısında rekabet avantajı yakalayabilmek, hem kullandıkları teknolojide hem de pazarlama yöntemlerinde farklılık yaratabilmek, tüketici sadakati kazanabilmek ve pazar paylarını arttırmak için kendi özel markalarını geliştirmişlerdir. Bu araştırma, tüketicilerin perakendeci markalı ürünler hakkındaki görüşlerini, satın alma davranışlarını ve eğilimlerini öğrenmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmayla tüketicilerin; perakendeci markalı ürünleri tercih edip/etmedikleri ye tercih etmeme nedenleri, satınalma sıklıkları, ürün grupları arasında en çok tercih ettikleri hipermarket markalı ürün grupları, hipermarket markalı ürün tercihlerinde etkili olabilecek faktörler, bu ürünlerin fiyat ve kalitelerini nasıl algıladıkları, bu ürünlere yönelik tutumları, en çok tercih ettikleri hipermarket ve bu hipermarketin markasının tercihinde etkili olan faktörler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunun dışında, tüketicilerin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerinin ve hangi tüketici grubunun daha çok hipermarket markalı ürünlere yöneldiğini belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan alan çalışması, İzmir'in metropol ilçelerinde yer alan hipermarketlerde uygulanmıştır. Bu hipermarketlerde alışveriş yapan 255 kişiye anket yapılarak, perakendeci markalı ürün satın alan veya almayan tüketicilerin bu markalar hakkındaki düşünceleri ve tutumları saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın, kuramsal çerçevesi ve alan çalışması sonucunda elde edilen veriler, perakendecilerin pazarda markalarını daha iyi konumlandırmaları için tüketicilerin görüşlerini ve eğilimlerini öğrenmeleri açısından katkı sağlayacaktır. Ayrıca, perakendeci mağazalarn piyasaya çıkarmayı düşündükleri ürün grupları için de bir yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Under increasing competitive conditions retailers have to know consumers well and understand their needs and wants in order to make their products preferable to their competitors in distribution channel. In particular, during the last two decade, retailing is strengthen and forceful growth in market channel, manufacturer firms are bringing less important channel member. Changing the distribution channel power balance, retailing toward manufacturers to take competitive advantage in order to develop their own brands through using technology and creating diffrent marketing management and these things provide to gain consumer loyalty and increase market share. The development of the supermarket chain and its emphasis on branded products is interesting given the fact that retailers still include private labels in their product mix. The obvious reason for this is that private label products are profitable for the supermarket retailer. Private labels offer consumer another alternative often priced below manufacturer brands and retailers earn a larger profit marjin on private label products. Store brands serve to help cement its relationship with consumers. Retailers know that consumers can buy a national brand anywhere, but they can only buy their store brand at their store. The objective of this research is to determine private brand preferences of buyers and tendencies towards these product. It's also aimed to explore demografic characteristics of private brand product's buyers and their attitudes toward these products. In this research; the factors effecting consumer choice of private label and relationships between the private label and demographic variables have been examined. The field study was conducted on a sample of 255 consumers who do shopping in hypermarkets. A survey method was used and the questionnaire was applied face to face with people in the sample. Retailers which develop correct marketing strategies as a result of better understanding of the consumers and research of their preferences and tendencies to goods will be more successful. The results will be obtained through the findings of research and retailing stores provide information product categories that retailers think to supply on market.