Anlık satın alma eğilimi ve market türü tercihlerinde dindarlığın rolünün incelenmesi: İndirimli market ve süpermarket karşılaştırması
An examination of the role of religiosity in impulse buying tendency (Behaviour) and market type preferences: Comparison of discount market and supermarket
  1. Tez No: 785074
  2. Yazar: AYŞEN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perakendecilik ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tüketicilerin satın alma karar süreçleri oldukça hızlı ve kısa sürede gerçekleşen bir olay olmasına rağmen çoğu zaman o kadar basit şekilde açıklanamayacak bir süreç olabilmektedir. Hemen hemen her gıda alışverişinde yaşanan bu durum, tüketicinin psikolojisine, etkilendiği sosyal ve kültürel faktörlere hatta dindarlık düzeyine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışmada bireylerin günlük tüketim davranışlarını ve alışveriş tercihlerini doğrudan veya dolaylı şekilde etkileyen din ve dindarlık olgularının anlık satın alma ve market türü tercihleri üzerindeki etkisi perakendeci denkliği kavramı ile birlikte ele alınarak incelenmektedir. Çalışma kapsamında Türkiye'de yaşayan, dini inançları hakkında bilgiye sahip oldukları ve bu bağlamda yöneltilen soruları doğru yanıtlayacakları varsayılan, gıda market alışverişlerinde indirimli market ve/veya süpermarketleri tercih eden, 18 yaş ve üzeri tüketicilere kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Tez çalışması, 480 katılımcıdan oluşan bir örneklem büyüklüğü ile online anket yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, önerilen modelin kullanılabilir nitelikte olduğu, anlık satın alma ve market türü tercihleri üzerinde dindarlığın anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the purchasing decision process of consumers is an event that takes place very quickly and in a short time, it can often be a process that cannot be explained so simply. This situation, which is experienced in almost every food shopping, may vary according to the psychology of the consumer, the social and cultural factors it is affected by, and even the level of religiosity. In the study, the effects of religion and religiosity, which directly or indirectly affect individuals' daily consumption behaviors and shopping preferences, on impulse buying and market type preferences are examined together with the concept of retailer equity. As part of this study, consumers aged 18 and over who live in Turkey, who are assumed to have knowledge about their religious beliefs and who will answer the questions asked in this context correctly, who prefer discount markets and/or supermarkets for food market shopping, were reached by convenience sampling method. Theis dissertation study was conducted by using the online survey method with a sample size of 480 participants. The results of the study reveal that, the proposed model is usable and that religiosity has significant effects on impulse buying and market type preferences.