Oktay Akbal'ın öykücülüğü
Oktay Akbal's narrations
  1. Tez No: 125309
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET OKTAY AKBAL'IN ÖYKÜCÜLÜĞÜ Abdurrahman ALKAN Yüksek Lisans Tezi, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Mustafa Apaydın Ocak 2002, VI + 121 sayfa Bu çalışmada Oktay Akbal'ın öyküleri incelenmiş ve bu inceleme sonucunda yazarın öykülerinin belli başlı özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Oktay Akbal, ilk öykü kitabı olan“Önce Ekmekler Bozuldu”yu 1946 yılında yayımlamıştır. 1946 yılından bugüne kadar yazmaya devam eden Akbal'ın öykü kitaplarının sayısı on dördü bulmuştur. Oktay Akbal'ın öyküleri“durum öyküsü”türüne girerler. Çünkü onun öyküleri bir olay üzerine kurulmaz. Öykülerinde insanı etkileyen herhangi bir olay, bir söz veya bir anı anlatılabilir. Akbal, anılarına değer veren bir insandır. Bu yüzden çocukluk ve gençlik anılarını öykülerinde anlatır. Oktay Akbal'ın anılarından esinlenen öykülerinin sayısı bir hayli çoktur. Oktay Akbal'ın öykülerinde en önemli mekan İstanbul'dur. Öykülerdeki olaylar İstanbul'un değişik semtlerinde geçer. Oktay Akbal, anılarına dayanan öykülerinde çocukluk ve gençlik yıllarını anlatır. Yazarın, bugünü anlatan öyküleri de bulunmaktadır. Akbal'ın öykülerinde kişi sayısı çok değildir. En çok görülen kişiler anne, baba ve sevgili figürleridir. Oktay Akbal, öykülerinde sade bir Türkçe kullanmıştır. Yazar, öykülerinde devrik cümleyi sık kullanır. Kısa ve devrik cümlelerle şiirsel bir üslup ortaya koymuştur. Bu incelemeyle, yazarın tekniği, bakış açısı ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Oktay Akbal'ın öykülerinde işlediği konuları toplumsal ve bireysel olarak ikiye ayırabiliriz. Akbal, bireysel duygulara önem veren bir yazardır. Öykülerinde en çok aşk, ölüm, mutsuzluk, yalnızlık ve umut temaları üzerinde durmuştur. Oktay Akbal, toplumsal sorunlara da gereken önemi vermiştir. Öykülerinde savaş, çağın olumsuz yönleri ve işsizlik gibi konuları işlemiştir. Anahtar Kelimeler : Oktay Akbal, Akbal, Edebiyat, Öykü, Türk Öykücülüğü.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT OKTAY AKBAL'S NARRATION Abdurrahman ALKAN Mth, Turkish Language and Literature Department Supervisor: Yard. Doç. Dr. Mustafa Apaydın Year: 2002, VI + 121 pages In this study, Oktay Akbal's stories are analyzed, and at the end of this analysis it has been tired to determine the main features of writers narration. Oktay Akbal is one of the most important writer in Turkish Literature. He was born on April 23, 1923 in Şehzadebaşı, Istanbul. He started to be interested in literature in his early ages. Oktay Akbal published“Önce Ekmekler Bozuldu”being his first story book in the year of 1946. The number of the story books of Akbal, going on writingfrom 1946 to today have reached fourteen.The stories of Oktay Akbal belong to the attitude stories because his sturies aren't established on a specific event. Any event, word or a memory affecting the human could be told in his stories. Akbal is a person giving importance to his memories. Because of this, he has been writing his childhood and youth memories in his stories. The number of the narrators affected by Oktay Akbal's stories are considerably wery much. The most important place in the stories of Oktay Akbal' is Istanbul. The events in the stories occur in different regions of İstanbul. Oktay Akbal has been writing the years of childhood and youth in the stories depending on his memories. There are many stories telling today.The number of the characters in Akbal's stories aren't wery much. The most seen characters are the figures of mother, father and darling. By the analysis of stories forms, writer's narration technigue, his way of conveying events and his point of view have been analyzed. Oktay Akbal has used a simple Turkish in his stories. The writer often uses inverted sentences in his stories. Akbal is a writer giving importance to the individual feelings. Mostly, he has discussed in the subjects of love, death, unhappiness, loneliness and hopeness in his stories. Oktay Akbal has given as for as necassary importance to the social problems. In his stories, he has practiced the subjects like war, negative ways of his period and unemployment. Key words : Oktay Akbal, Akbal, Literature, Story, Turkish Narration.