Performans yönetimi ve 360 derece değerlendirme sistemi
- Tez No: 125321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Örgütlerin temel amacı mal ya da hizmet üretmek olup,“hammadde, tabiat, emek ve sermaye”adı verilen üretim faktörlerini bir araya getirerek üretimi gerçekleştirirler. Emek faktörü yerine günümüzde işgücü, insan gücü, personel, işgören, insan kaynağı gibi benzer kavramlar kullanılmakta olup; hızlı değişimin yaşandığı çağımızda diğerleri tahmin edilebilmesine rağmen, emek faktöründe zorlanılmaktadır. Bu nedenle, üretim faktörlerinin en önemlisi ve kuşkusuz en zor kontrol edilebileni emektir. İnsan kaynaklarının kontrolündeki belirsizlik ve zorluk, örgütlerin performansını sürekli etkilemektedir. Hatta, en son teknolojiye sahip örgütler dahi, insanı verimli ve etkili kullanamadıklarında yüksek performans düzeyine ulaşamamaktadırlar. Dolayısıyla, çağdaş örgütlerin temel amaçlarından biri; insan kaynaklarının verim ve etkinliğini arttırmaktır. Örgütlerin bu amacı gerçekleştirmek için kullandığı araç ise, performans yönetim sistemidir. Performans yönetimi, personelin belli bir zaman dilimindeki performans düzeyini tespit eden, performans potansiyelini geleceğe yönlendiren süreçtir. Sürecin uygulanmasında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Zorlukların başlıca nedeni, değerlendirmelerin insana odaklı olması ve performans kavramının öznelliğidir. Öznelliğin ve insana odaklılığın doğal bir sonucu olarak, ideal bir performans yönetim sisteminin bulunmadığı söylenebilir. Ancak, performans yönetiminin çağdaş ilkeleri ve taşıması gerekli özellikler üzerinde doktrinde uzlaşma sağlanmıştır. Uzlaşılan azami ölçütleri sağlayabilen örgütler için, yüksek performansı yakalama şansı fazladır. Bu nedenle, tüm zorluklarına rağmen, performans yönetimi örgütün vazgeçilmez yönetsel aracıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin nicelik ve nitelik bakımından en kayda değer kurumlarından biri olup, üstlendiği savunma misyonunun vazgeçilmezliği ve ikame edilemezliği; performans yönetimi konusunda kurumu daha duyarlı hale getirmektedir. Çalışmamızda, performans yönetimi kavramı ve performans yönetiminin örgüt için öneminin detaylı olarak açıklanmasını müteakip; TSK ve ABD Ordusu performans yönetim sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise, özellikle lidere dayalıörgütlerin kullandığı 360 derece performans yönetimi alanda uygulanarak, sonuçları analiz edilmiştir. Uygulama esnasındaki amaç; açıklığı, kolaylığı, katılımcılığı ve geri bildirimiyle 360 derece performans yönetiminin TSK'lerinde lider gelişimine katkı sağlayabileceğinin ispatıdır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of organizations is to produce goods and services, by gathering“raw material, natural resources, labor and capital”which are called factors of production, Nowadays, instead of labor factor, human force, personnel, productive power, human resource, etc. concepts are used, because of the speedy devolopments in the latest era although other factors can be guessed, labor factor is not like that. Therefore, the labor factor is the most important and the most diffucult one to be controlled. Undefiniteness and difficulty of controling human resources always affect organizations' performance. Moreover, organizations have latest technology as well if they can not use human productive and effective, they can not reach high performance scale. Because of that, one of the main aims of the contemporary organizations is to improve productivity and effectiveness of human resources. To realise that aim, organizations use an instrument that called Performance Management System. The Performance Management System is a process determine performance level in some specific time and direct performance potential to the future. When that process operated, there are some difficulties faced. The basic reason is performance valuation focus to human and subjectiveness of performance concept. It can be said that the result of subjectivenes and focus to human, it could not be found ideal performance management system yet. But, there is consensus in doctrine for contemporary principles of performance management and features that performance management have to bear. The organizations which can provide consensus at maximum level, have more chance to reach high performance scale. So, despite of all diffuculties, performance management is indispensable instrument of organization. Indispensibility and peerlees position of undertaking the defence mission make the Turkish Army, one of the most acceptable institution of our country's quality and quantity point of view, more sensitive on performance management. In our task, after performance IVmanagement concept and detailed explanation of its importance for organization, performance management systems, Turkish and U.S. Army have, examined comparatively. At the end, 360 degree performance management which especially used by leader intensive organizations, applied in area and results were analyzed. During the operation, the aim is to get proof 360 degree performance management can improve leader development in Turkish Army by its openness, easiness, attendance and feedback.