Vüs'at o. Bener'in öykücülüğü
Vüs'at o. Bener as a story writer
  1. Tez No: 125329
  2. Yazar: BANU ANTAKYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET“Vüs'at O. Bener'in Öykücülüğü”Banu ANTAKYALI Yüksek Lisans Tezi, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Bedri Aydoğan 2002, VI+206 s. Bu çalışma, Türk öykü edebiyatında Vüs'at O. Bener'in yerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız“Vüs'at O. Bener'in Hayatı ve Eserleri”bölümü ile başlamaktadır. Vüs'at O. Bener 1950 yılında öykü yazmaya başlamıştır. Üç öykü kitabında toplam yetmiş öyküsü vardır. Bu öykülerin çoğu kısa durum öyküsü özelliği gösterir. Vüs'at O. Bener öykülerinde içerik ve anlatım biçimine aynı ölçüde önem vermiştir. 1950 kuşağı öykücülerinden olan Vüs'at O. Bener öykülerinde bireyin iç dünyasına eğilmiş, onun açmazlarını, yalnızlığını, çevresine yabancılaşmasını ve iç sıkıntısını anlatmıştır. Yazar, öykülerinde bireysel temalara öncelik verse de geri planda ekonomik ve toplumsal sorunları okuyucuya hissettirmiştir. Yazarın öykülerindeki kişiler toplumun orta sınıfında yer alan kişilerdir. Ön planda erkeklerin olduğu öykülerde kadınlara daha az yer verilmiş, çocuklar ise varlıklarıyla hissettirilmiştir. Kişiler fiziksel özellikleriyle hemen hemen hiç verilmeyip psikolojik özellikleriyle değerlendirilmiştir. Vüs'at O. Bener öykülerinde birinci tekil kişili anlatıcıyı kullanır. Anlatıcı konumundaki kişi çoğunlukla olayın baş kahramanıdır. Yazar, öykülerinde mekânı belirsiz bırakmıştır. Mekâna pek önem vermeyen anlatıcı için önemli olan tek şey birey ve onun iç dünyasını yansıtmaktır. Öykülerinde yaşamdan bir kesit sunma iddiasında olan sanatçı buna uygun olarak kısa zaman dilimlerini kullanmıştır. Vüs'at O. Bener öykülerinde yalın bir dil, konuşma dilinin özelliklerini yansıtan kısa, çarpıcı cümleler kullanmıştır.II 1950 kuşağının önemli öykü yazarları arasında bulunan sanatçı hem kendi kuşağında yer alan sanatçıların çoğunu hem de 1950 kuşağı sonrasında yetişen sanatçıları etkilemiştir. Bu tez çalışması, Vüs'at O. Bener'in Türk öykü edebiyatındaki yerini ortaya koymaya çalışmıştır. Anahtar Kelimeler : Vüs'at O. Bener, Bener, Öykü, Hikâye, Edebiyat
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vüs'at O. Bener as a story writer Banu ANTAKYALI Mlit. Thesis, Turkish Language and Literature Department Supervisor: Yard. Doç. Dr. Bedri AYDO?AN February 2002, VI+206 pages This study has been carried out in order to determine what Vüs'at O. Bener's status in Turkish Literatüre is. Vüs'at O. Bener began story writing in 1950. He has got 70 stories in three books, most of which has the same properties as short case stories. Bener has given special importance to content and style in his stories. Being one of the story writers of the generation 1950, Vüs'at O. Bener analysed the inner world of the individual and leflected his dilemmas, lonelines, alienation from the society and his inner conflicts. Although the author has given the priority to individual themes, in the background, made the reader see both economic and social problems. The characters in his stories are mestly from middle classes of the society. In his stories men are given the leading role while women are not and children are felt only by their very existence, individuals are never described by their physical appearance; on the contrary, they are evaluated only by their psychological features. Vüs'at O. Bener uses the first persan singular as“the narrator”and most often, he is the protagonist. The writer leaves the plot rather vague. The only thing that is important for a narrator who does not care about the setting very much is the individual himself and the reflection of his inner world. Claiming to present fragments from life, the writer utilizes short periods, accordingly. In his stories, Vüs'at O. Bener has used a plain language with short and striking statements, showing the features of the collegual language.Being one of the most important writers of his contemporaries during the 1950, Vtis'at O. Bener has given inspiration to the writers of his generation and the ones proceding them. This thesis has been written with an attempt to present Vtis'at O. Bener' s career in Turkish short story writing and Literature. Keyword : Vtis'at O. Bener, Bener, Narration, Story, Literature