Yeni ekonomi anlayışı kapsamında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler: Türkiye örneği
The Developed and developing countries within the context of new economy: Turkey example
- Tez No: 125361
- Danışmanlar: PROF.DR. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
DOKTORA TEZ OZU YENİ EKONOMİ ANLAYIŞI KAPSAMINDA GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER: TÜRKİYE ÖRNEĞİ VerdaCANBEY ÖZGÜLER İktisat Politikası Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2002 Danışman: Prof. Dr. C.Necat BERBEROĞLU ABD'nde 1990'lann ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan ekonomik gelişmeler“yeni ekonomi”tartışmalarını da başlatmıştır. Yeni ekonomiyi; küreselleşme,artan uluslararası rekabet, teknolojik yeniliklerin etkileri, insan sermayesi, araştırmaların önemi...gibi kavramların ortaya çıkardığı konusunda fikirbirliği bulunmaktadır. Bu konular çeşitli yazarlarca farklı açılardan ele alınmış ve (geniş, dar anlamda) çeşitli tanımlamalar yapılmıştır. Birinci bölümde; eski ve yeni ekonomi arasındaki farklar, sayısal dönüşüm, bilgisayarlar, network ve internet ele alınmıştır. Sayısal dönüşüm sonucu ortaya çıkan e- ticaret, e-iş gibi yeni durumlar ile sayısal uçurum konuları incelenmiş, buluşlar, yenilikler ve AR-GE faaliyetlerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde; mikroekonomik açıdan; network dışsallıkları, piyasa yapısı ve fiyatlama kavramları, makroekonomik açıdan ise; teknoloji ve bilginin ekonomik büyümedeki önemi, verimlilik, yeni konjonktür dalgası, enflasyon ve NAIRU, gelir dağılımı, sayısal uçurum, yeni para politikası gibi konular ele alınmıştır. Çalışmanın Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye'de; sayısal dönüşümün altyapısı, BİT(Bilişim İletişim Teknolojileri) ve internet kullanımı ile e-ticaret, e-pazaryerleri ve sayısal uçurum konuları ele alınmıştır. Teknolojik özellikler çerçevesinde yenilik, buluş ve patentler ile AR-GE(Araştırma-Geliştirme) faaliyetleri, risk sermayesi uygulamalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the late 1990's, the economic developments emerged in the United States have raised controversies over“new economy”. It is commonly accepted that the impact of globalization, intensified international competition, technological innovation, human capital and R&D (Research and Development) activities are among the reasons for the emergence of new economy. These issues have become the focus of different writers' attentions and defined from the their point of views. The first part includes the differences between new and old economy, digital transformation, computers, network and Internet. The new circumstances like e- commerce, e-business which are caused by digital transformation and the issues of digital divide are studied. Inventions, innovations and R&D activities are also described. In the second part, network externalities, market structure and pricing concepts are described from the microeconomic viewpoint. The importance of technology and information in economic growth, ICT (Information Communication Technologies) and productivity, new business cycle, inflation and NAIRU (Non Accelerating Inflation Rate of Unemployment), income distribution and new monetary policy concepts are described from the macroeconomic viewpoint. Infrastructure of digital transformation, ICT and Internet use, e-commerce, e- marketplace and digital divide issues are studied in the part related to Turkey. Innovations, inventions, patents, R&D activities and venture capital applications are also described within the framework of technological properties.