Ekonomi yönetiminin karar alma ve uygulama süreçlerinin optimizasyonu: Etkinlik, verimlilik ve alternatif maliyetlerin ekonomi politiğinde paradigma değişimi
Optimization of decision and implementation processes of economic management: Paradigm shift in economic policy of efficiency, productivity and alternative costs
  1. Tez No: 554065
  2. Yazar: ÖMÜR URAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Günümüzde küreselleşmenin ve entegrasyonun artması sonucunda hem ülke içindeki hem de ülkenin dışındaki gelişmeleri izleyen, değerlendiren ve bu gelişmelere göre önlemler alarak politika oluşturan, kurumlar ve politikalar arası koordinasyona dayalı bir ekonomi yönetimi anlayışı gelişmiştir. Bu tezin amacı; Türkiye'nin ekonomi yönetimi konsepti oluşturma ihtiyacını ve çabasını ortaya koymak ve bu çabaya yönelik bir model önerisi sunmaktır. Bu doğrultuda tezin kapsamında Türkiye'nin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile temel makroekonomik veriler ve kurumsal altyapı itibariyle karşılaştırılması yapılmıştır. Ülkede, ekonomi yönetiminde koordinasyona ilişkin 1980'li yıllardan itibaren çeşitli düzenlemeler yapılarak kurumlar oluşturulmaya çalışılmış ve bu girişimler 2000'li yıllarda da sürdürülmüştür. 1980'li yıllarda; Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı ile Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu oluşturulurken; 2000'li yıllarda ise bu amaca yönelik olarak Ekonomik ve Sosyal Konsey, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Finansal İstikrar Komitesi kurulmuştur. Bununla birlikte 2007 yılından itibaren 2016 yılına kadar Başbakan yardımcılarına, 2016 yılından itibaren ise Başbakan'a“ekonomik konularda genel koordinasyon”görevi verilmiştir. Tezde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki yeni yapılanmada, bu anlayışın sürdürülmesi ve geliştirilmesi gerektiği ekonometrik analiz ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of globalization and integration, an understanding of economic management based on coordination between institutions and policies has been developed which monitors and evaluates developments both within the country and international, and creates policies by taking measures according to these developments. The purpose of thesis is to demonstrate the effort and need Turkey's economy management concept and present a model for this effort. In this respect, Turkey was compared developed and developing countries in terms of basic macroeconomic data and corporate infrastructure. In the country, since the 1980s on coordination in economic management, various arrangements have been made to establish institutions and these initiatives have continued in the 2000s. In 1980's years; While the Economic, Social and Cultural Affairs Department and the Money-Credit and Coordination Board were established, In 2000, the Economic and Social Council, Economic Coordination Board and Financial Stability Committee were established for this purpose. However, from 2007 onwards, the Vice Prime Minister until 2016, and from 2016 onwards, the Prime Minister was given the task of“general co-ordination in economic matters”. In the thesis, it has been revealed that by econometric analysis this understanding should be maintained and developed in the new structure of the Presidential Government System.