Liderlik analizi ve Türk Silahlı Kuvetleri'nde liderlik
The Analysis of leadership and the leadership in Turkish
  1. Tez No: 125367
  2. Yazar: YÜCE İHSAN ALGANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
m YÜKSEK LİSANS TEZ QZETI LİDERLİK ANALİZİ VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE LİDERLİK Yüce İhsan ALGANER İşletme Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mart 2002 Danışman: Yardımcı Doçent Dr. Meral AŞIKOĞLU Bu tezde;hızla küreselleşmeye doğru giden dünyamızda, önemi daha da artan liderlik kavramı üzerinde yoğunlaşılarak, bu güne kadar bilimsel anlamda yapılmış çeşitli araştırmalarla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerinde liderlik olgusuna yaklaşım irdelenmiştir. Liderlik üzerine, günümüze kadar bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalara göre liderlik olgusu üç farklı yaklaşımda açıklanabilir. Bunlar;özellik kuramı, davranışsal kuram ve durumsallık kuramıdır. Özellik kuramımda;liderin doğuştan bazı özellik ve niteliklere sahip olduğu ve eğitimle lider olunamayacağı irdelenmiştir. Davranışsal kuramda;liderin özellikleri yerine, grup üyelerine gösterdiği davranış üzerinde durulmuştur. Durumsallık kuramında ise;liderlik olayının oluştuğu şartlara veya ortama ağırlık verilmektedir. Kabul edilen varsayım, değişik durumların farklı liderlik biçimleri gerektirdiğidir. Bu klasik anlamdaki araştırmaların dışında da liderlik üzerine araştırmalar devam etmiş ve yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlar işletmelerin dünya genelindeki hızlı teknolojik gelişimin neden olduğu derin boyuttaki değişimlere adaptasyonun sağlanması amacına yöneliktir. Adı geçen araştırmalar, günümüzün ve geleceğin liderinin özelliklerinin neler olması gerektiği üzerinde yoğunlaşmıştır. Sonuç olarak;karizmatik liderlik, harekete geçirici ve etkileşimci liderlik, kültürel liderlik, öğrenen liderlik, stratejik liderlik, takım liderliği, yaratıcı liderlik gibi yeni liderlik yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Liderlik, askerlik mesleğinin başından beri askerliğin ilgi alanındadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin de gelişen dünyamızda varlığını koruyabilmesi ve hissettirebilmesi için iyi lidUlere ihtiyacı vardır. Türk SilaMı Kuvvetlerinde liderlik olgusunun daha bilimsel temellere oturtularak askeri liderlere benimsetilmesi içinIV liderlik üzerine çeşitli çalışmalar ve araştırmalar da yapılmıştır. İyi lider yetiştirmek için;askeri liderlik prensiplerinin çok iyi irdelenmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri için en önemli unsur olan disiplin ve moral faktörlerinin liderlik kapsamında çok iyi bir şekilde bütünleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için de, lider ve birlik geliştirme programlarının uygulanması, liderlik taktik ve tekniklerinin askeri lider konumunda olan tüm personele benimsetilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ANALYSIS OF LEADERSHIP AND THE LEADERSHIP IN TURKISH ARMY FORCES Yüce İhsan ALGANER Department of Managemenet Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences March 2002 Advisor: Yardımcı Doçent Dr. Meral AŞIKOGLU This thesis focuses the leardership phenomenon, which is getting more important in today's rapidly globalizing world, reviews the past scientific research effort and discusses the approach of the Turkish Army Forces to leadership. A number of researches have been made on the subject of leadership, introducing three different theoretical approaches: Skill Theory, Behavioral Theory and Situational Theory. The Skill Theory is based on the assumption that a leader is always bora with the personal skills that are necessary to become a leader and it is not possible to became a leader by means of any kind of education. The Behavioral Theary focuses on the relationship between the leader and his/her team members rather than investigating the personal skills of that leader. The Situational Theory on the other hand takes the circumtaces into consideration, which give birth to leader in a specific situation. In ge neral, it is preferred to assume that different situations require different kinds of leadership. Besides the researches adopting the conventional paths to understand the leadership phenomenon, other researches too have been made which introduce new approaches. The new approaches aim at providing a means of the adapting the companies to the substantial changes in the world, which arise from the rapid technological developments. Those researches mainly focus on how the leader of today and needs to be. As the result, new approaches such as Charismatic Leadership, IIVI Initiating and Interacting Leadership, Cultural Leadership, Learning Leadership, Strategic Leadership, Team Leadership and Creative Leadership have been introduced. Leadership has always been a point of interest for the army forces since the military service had become a profession. The Turkish Army Forces too need talented leaders to survive and to have itself respected. In orderto provide ascientific basis for the leadership phenumenon and to get the military leaders to adopt it, a number of studies and researches have been made in the Turkish Army Forces. In order to educate outstanding leaders, the principles of military leadership need to be thoroughly discussed and military disciplin and moral which are the most important features of the Turkish Army Forces must be successfully integrated to the leadership philosophy. To achieve that purpose, leader and batallion improvement programs need to be executed, and the leadership tactics and tecniques need to be adapted by all of the military staff occupied in leading positions.