Endüstri meslek liseleri programlarının kalkınma planlarının ilgili hedeflerine uygunluk derecesi
  1. Tez No: 12537
  2. Yazar: NAZIM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1963-1989 yıllarım kapsayan I.-V. Beş Yıllık Kalkınma Planlarında öngörülen sanayileşme hedefleri doğrultusunda, MEB'e bağlı Endüstri Meslek Liselerinde (EML) sağlanan gelişmeler ele alınmıştır. Adı geçen okulların, 1. Program türleri; 2. Öğrenci sayıları ve verimliliği; 3. Mezunlarının istihdamı ve 4. Yükseköğretime geçişleriyle ilgili bulgular derlenerek planlarda öngörülen hedeflere uygunlukları incelenmiş ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Planlı dönem boyunca EML program türlerinde azalma ve çoğalmalar gözlenmiş; özellikle, 1978 yılında başlatılan Okul-Sanayi Ortaklaşa Eğitim Projesi (OSANOR), 1985 yılında yürürlüğe giren Endüstriyel Okullar Projesi ve 1986'da kabul edilen 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yasası ile birlikte yeni meslek dallarının, öğretim programlarına yansıtıldığı saptanmıştır. Planlı dönem başında 11 olan meslek dalı program sayısı, 1989 yılında 43'e ulaşmıştır. EML programlarında öğrenim gören öğrenci sayıları ise 1967 y/ı Tında tüm mesleki ve teknik okullardaki öğrencilerin yüzde 21 'ini oluştururken, dönem sonunda yüzde 50'lere yaklaşmıştır. Bu arada, verimliliği belir ten iki etmen olarak okullardan ayrılanlar ile başarı-VI sızların oranlarında zaman zaman başarılı sonuçlar elde edilmişse de, bu konu, genelde tüm planlarda tartışılan bir sorun olmaya devam etmiştir. Planlı dönem başında EML mezunlarının yüzde 50'ye yakını, 1980'lere doğru ise yüzde 30'u mesleğine uygun bir işte çalışma olanağı bulmuştur. 1986'da 3308 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesiyle gelişen okul-sanayi işbirliğinin, son yıllarda bu oram yukarılara çektiği tahmin edilmektedir. Planlı döneme girerken yükseköğretime geçen EML mezunlarının oram yüzde 30' Tarda iken, planlı dönemde bu oran ortalama yüzde 18' Terde kararlı bir özelliğe kavuşmuştur. Ancak, mezun oldukları branşlara uygun olarak yükseköğretime devam edenlerin oranı yüzde ikiyi aşamamıştır, önümüzdeki VI. Plan döneminde bu sorunun, yükseköğretime geçişle ilgili çalışmaların odak noktasını oluşturması beklenmektedir. Gelişmiş ülkelerde gittikçe yaygınlaşan“kapsamlı ya da birleşik okullar”ve“ikinci kanal”ile ilgili gelişmelerin, ülkemiz eğitim planlamasınca da geniş kabul gördüğü ve gelecekte yaygın ve örgün eğitimin bütüncül bir yapıya doğru gelişme eğilimi göstereceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY In the light of the industrialisation objects envi saged by the I.-V. Development Plans covering 1963-1989 period, achievements marked in the Industrial Vocational High Schools of Ministry of National Education, dis cussed in this study in the framework of following issues: 1. kinds of vocational programmes; 2. numbers of manpower and effectiveness; 3. employment of graduates, and 4. their transition to higher education. In the course of planned period there had been observed decrease and increase in kinds of the In dustrial Vocational High Schools' programmes; new voca tional branches had increasingly been included in the curricula in line with the Joint Education between the School and Industry (OSANOR) Project begun in 1978, the Industrial Schools' Project in 1985, and the Act of Apprenticeship and Vocational Education under No. 3308. Consequently, at the beginning of the planned period the number of the vocational programmes of above-mentioned schools was 11, whereas it is 43 in 1989-1990 academic year. As for the number of students attended these prog rammes, in 1967 it contained 21 %, but at the end of the V. Plan approximately 50 % of all vocational and techni cal high schools' enrolment. Meanwhile, inspide of the fact, that from time to time there had been achievedvııı successful results in proportions of leaving and unsuccessful students that are indicators for effec tiveness, this subject remained as a focus discussed by all development plans in general. On the other hand, in 1960' s 50 % and in 1980' s 30 % of graduates of the Industrial Vocational High Schools had had opportunity to gain job according to their branches. It is estimated that along with the approval of the Act No. 3308 and hence with hopeful cooperation between school and industry, this ratio has been increa sing since 1986. Early 1960's the rate of above-mentioned schools' graduates who went on higher education was nearly 30 %, while over planned period it had demonstrated in average 18 %. Interestingly, just 2 % of graduates could go on higher education in relation with their branches. In the forthcoming period of the VI. Development Plan this problem seems to be the axis of studies regat - ding to transition to higher education. Finally, it is found that such concepts as“compre hensive or integrated school”, and“second channel”which expanded increasingly by industrialised countries, are approved to great extend by the Turkish education planning, and thereby in perspective the adult and foi - mal educations will tend to undergo global and integ rated restructuring.