Musavver Muhit (inceleme ve edebiyatla ilgili metinler)
Musavver Muhit, analysis-index, sellected texts
  1. Tez No: 125370
  2. Yazar: HATEM TÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“MUSAVVER MUHİT”İNCELEME, TAHLİLİ FİHRİST, SEÇME METİNLER Hatem TÜRK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU 2002-414+13 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ERBAY Yrd. Doç. Dr. A. Ali BAYHAN Bu çalışmada II. Meşrutiyet döneminin en önemli haftalık dergilerinden biri olan Musavver Muhit çeşitli açılardan incelenmiştir. Bu dergi 5 Kasım 1908 ile 12 Ağustos 1 909 tarihleri arasında yayımlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde II. Meşrutiyet dönemindeki Türk basınının durumu, Musavver Muhit 'in yazar kadrosu ve Musavver Muhit' in yayın politikası ele alınmıştır. İkinci bölümde yazar adına ve konu başlıklarına göre tahlili fihrist yer almaktadır. Üçüncü bölümde Musavver Muhit'te bulunan bazı metinlerin Latin alfabesine aktarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS 'MUSAVVER MUHİT, Analysis-index, Selected Texts Hatem TÜRK Super visor: Assist. Prof. Dr. Ali İhsan KOLCU 2002 Page: 414+13 Jury: Assist. Prof. Dr. Ali İhsan KOLCU Assist. Prof. Dr. Erdoğan ERBAY Assist. Prof Dr. A. Ali B AYHAN In this study, the“Musavver Muhit, ”one of the most important weekly journals of the Meşrutiyet II period, has been examined in many aspects. This journal was published between November 5, 1 908 and August 3 2, 1 909. This study consist of three chapters.Chapters one deals with the situation of the Turkish press during the Meşrutiyet II Period, names of writers and the publication policy of Musavver Muhit. The second chapter talks about an analytical index that has been made with the names of the writers and the subjects. In the third chapter are texts taken from“Musavver Muhit,”and have been chosen translated into Latin alphabet.