Türkiye'de sosyo-kültürel ve fiziksel çevrenin suçluluğa etkisi üzerine sosyolojik bir çalışma
  1. Tez No: 12539
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı sosyo-kültürel ve ekolojik çev renin suç oranları üzerine etkilerini sosyolojik açıdan göstermektir. Konunun önemine rağmen Türkiye'de suça ekolojik yönden yaklaşan çok az çalışma vardır. Bu çalışmaların bir kısmı sosyal psikolojiktir ve sosyal psikolojik değişkenleri kullanarak, suç ile sosyal, kültürel ve fiziksel çevre arasındaki ilişkiyi, sosyal psikolojik açıdan gös termeye çalışmışlardır. Bu çalışmada biz, yaş, cinsiyet, evlilik durumu, ekonomik düzey, sosyal hareketlilik ve göçü bağımsız değişkenler olarak aldık, örneklemimiz Çorum, Bolu ve Bursa açık ve kapalı cezaevlerinde bulunan 300 hükümlü den oluşmaktadır. Bu hükümlülere Nisan-Mayıs 1990' da 44 sorudaki oluşan soru kağıdı uygulanmıştır. Soru kağıdı uygulaması esnasında önemli bir problemle karşılaşılma- mıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre, şehirde suç oranı artmaktadır. Adam öldürme ve hırsızlık ilk iki sırayı almaktadır. Aynı zamanda suçlularda eğitim düzeyi düşük bulunmuştur. Hükümlülerin çoğu kırsal kesimden göç et miş ve büyük bir kısmının ekonomik problemleri vardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to show the effects of socio-cultural and ecological environment on crime rates from the sociological perspective. In spite of the importance of this subject, there are a few studies which are related to crime and ecologial environment in Turkey» Some of these studies had been used social psychological variables and they had been concerned with the relationship betwen crime and socio-cultural and physical environment from the social psychological perspective. In this study we have used sex, age, marital status, economic level, social mobility and migretion as indepai - dent variables. Our sample is comits of 300 prisoners who are in Çorum, Bolu, Bursa open and closed prisoners. We applical them the questionnaire which is consists of questions' in April and May 1990. We didn't have any problem during the application of the questionneires. According to the results of our research the crime rates in the cities are getting higher. Homicide and property crimes take the first two place. Also the educational level of the criminals is being found very low. Most of the prisoners had immigrated from the rural once and most of the prisoners had foced economic difficulties in their life.