Kutlukent'te (Samsun) arazi kullanımı
Land use in Kutlukent
- Tez No: 125381
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİŞANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
xn ÖZET Kutlukent, büyükşehir statüsünde olan Samsun'un 13km. doğusunda, idarî bakımdan bağlı olduğu Tekkeköy ilçesinin batısında yeralan, önceden Samsun merkez ilçeye bağlı köyler durumunda iken, 1989 yılında belediye kurmaya karar veren Çırakman, Kutlukent ve Asarağaç köylerinin birleşmesiyle oluşmuş bir belde belediyesidir. Kuzey sınırındaki Karadeniz'e 6-7 km.Iik kıyısı bulunan Kutlukent' in güney sınırını Canik Dağları'nın devamı olan az engebeli tepelik alanlar ve aşınım yüzeyleri meydana getirmektedir. Beldenin kuzeybatısında Devgeriş ve Gürgenyatağı, güneybatısında Alibeyli, güneyinde Başköy, batısında ise Antyeri köyleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, araştırma sahası olarak seçilen Kutlukent Belediyesi idarî sınırlarının coğrafi çevresinin doğal, beşeri ve ekonomik kaynaklarının en rasyonel şekilde değerlendirilmesi ve sürdürülebilir verimliliğinin (optimizasyonunun) sağlanabilmesi için, bu sahada hangi arazi kullanım çalışmalarının yapılması gerektiği, alan araştırmalarından elde edilen bulgular çerçevesinde ortaya konulmuştur. Bu çalışma ile, önümüzdeki dönemde araştırma sahasındaki gelişmenin sağlıklı olabilmesi için, plânlanan yatırım ve alt yapı çalışmalarının ve hazırlanacak olan imâr plânlarının merkezi yönetim ile yerel yönetim arasında koordinasyon ve bilgi akışı sağlanarak yürütülmesi ve bu alanda temel yasa ve idari düzenlemelerin belirlenmesi gerekliliği vurgulanmış; yerel yönetimlerin demokratik ve katılımcı bir anlayışı yaşama geçirecek yasal kurallarla donatılması ve kamusal hizmet, plânlama ve karar süreçlerinde etkin katılım ve denetimlerinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
xm LAND USE IN KÜTLUKENT (SAMSUN) ABSTRACT The research area, Kutlukent is situated in the West of Tekkeköy 13 kilometers away from the East of Samsun. Kutlukent is a municipality settlement of the combination of Çırakman, Asarağaç and Kutlukent. The area, the South of which is surrounded by the extension of the Canik Mountains with hilly and rough fields and erosion surfaces, is located on the Southern coast of the Black Sea. This field is bordered by Devgeriş and Gfirgenyatagi on the North- West, on the South- West by Alibeyli, on the South by Başköy, and on the West by Antyeri villages. In this study, the types of the studies have been presented in order to provide a sustainable optimization and rational use of natural, humanistic and economical resources of the research area in the light of findings of the research. The aim of this study is to summon local and central administrations to coordination in the preparation of investments and in planning improvements through not only confirming the basic laws and administrative arrangements but also bringing them to life with democratic intelligence and effective participation and control of the local administrations in public services, planning and decision processes. Merve G. Bilgi