Radar sistemlerinin incelenmesi ve bıçak-kenarlı engellerden saçılmanın modellenmesi
  1. Tez No: 4708
  2. Yazar: SİNAN KULAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ili ÖZET Bu tezin ilk bölümünde temel olarak Radar Sistemleri incelenerek, günümüzde kullanılmakta olan radar türlerinin özellikleri, çalışma frekansları, ra.üa.r teknolojisindeki yeni gelişmeler vb. konular,: araştırılmıştır. İkinci bölümde, Alçak İrtifa Radarları için önemli olan Bıçak-Kenar lı engel (1er) den saçılmanın teorik alarak model lenmesi ve saçılma kayıplarının hesapları sunulmaktadır. Ayrıca radar ile uçak arasındaki ışın yayılma düzlemine dik yönde uzanan bıçak- kenarlı engel sayısının bir, iki ve ikiden fazla olması koşulları ayrı ayrı çalışılmış ve her koşulda sistemde oluşacak toplam kaybı hesaplayan bilgisayar programları yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY In the first section of thesis a basic survey on various Radar Systems is provided» Their frequency ranges, new developments in the radar technology etc» are investigated. In the second section, an important subject for Low Altitude Radars., theoretical modelling and loss calculation of scattering from knif e-edge(s) sre presented» In addition to these, cases for one, two and more than two such knif e-edge(s) on the surface between radar and target and perpendicular to ray propagation line are discussed. For each of this conditions computer programs are developed to compute the total loss in the system»