Kurum etiği: Bir kamu kurumu etiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 125401
  2. Yazar: ABUZER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A KADİR VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kara Kuvvetleri Komutanlığında (K.K.K.) görev yapan subay, astsubay ve sivil memurların örgüt etiğini nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini incelemeye yöneliktir. Çalışmamız, K.K.K. Karargahının değişik ünitelerinde görevli 200 personele uygulanan ve 36 sorudan oluşan bir soru kağıdından elde edilen sonuçlara, literatür taramasına ve kişisel gözlemlerimize dayanmaktadır. Araştırmamız sonucunda K.K. Karargahında çalışan personelin kurumsal etik değer algıları ile kurumsal genel iklim algılarının oldukça iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ancak kategori-kaynak açısından bakıldığında astsubay grubu ile diğer gruplar arasında anlamlı bir fark vardır. Personel rütbeleri göz önüne alındığında ise mesleki kariyerin ortalarındaki rütbe grubunun, başlangıcı temsil eden“alt”rütbe grubu ve mesleki kariyerin bitişe yakın zamanı temsil eden“ üst”rütbeden anlamlı şekilde daha düşük değer algısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Personelin kurumdaki başarısı ile aynı personelin kurumsal etik değer algılan ve kurumsal genel iklim algıları arasındaki ilişkiler incelendiğinde personelin başarısı ile kurumsal etik değer algıları arasında pozitif zayıf bir ilişki vardır. Personelin başarısı ile kurumsal genel iklim algıları arasındaki ilişki ise pozitif ve daha kuvvetlidir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to examine how the officers, non-commissioned officers and civilians serving in the Turkish Land Forces Command (TLF) perceive and assess the organization's ethics. Our work is based on a survey questionnaire comprised of 36 items and administered to 200 personnel working in various units of the TLF Headquarters. Results of our study indicate that the perceptions of the personnel employed in the TLF Headquarters of organizational ethics and organizational general climate are at a fairly high level. However, a probe into differences by the category and the source of the personnel reveals that there is a significant difference between the non-commissioned officers and other groups. When ranks are considered, the“mid”rank group who are in the mid years of their career has lower value perceptions than the“low”rank group who represents the juniors, and the“high”rank group who are about to conclude their careers. When the achievement of the personnel within the organization and organizational ethical value perceptions are reviewed, a positive but weak relationship is found between the achievement in the organization and the organizational ethical value perceptions. The relationship between the achievement in the organization and the organizational climate perceptions is positive and stronger.