Sağlık hizmetlerinde meslek etiği incelemesi: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
A review of professional ethics in healthcare: the example of Karabük Training and Research Hospital
  1. Tez No: 968212
  2. Yazar: YASEMİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sağlık hizmetleri, bireylerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve toplumsal refahı güvence altına almayı amaçlayan önemli bir alandır. İş etiği ise, çalışanların mesleki sorumluluklarını, hasta haklarına yaklaşımını ve kurum kültürünü nasıl benimsediğini ortaya koyan temel bir unsurdur. Sağlık personelinin yalnızca teknik bilgi ve becerilerle değil, aynı zamanda etik ilkelere uygun şekilde hizmet sunması bu bağlamda gereklidir. Etik ilkeler; hasta hakları, gizlilik, adalet, tarafsızlık ve eşitlik gibi değerler çerçevesinde şekillenmekte olup, sağlık çalışanlarının doğru ve adil kararlar almasına rehberlik eder. İş etiği kurumların topluma karşı olan sorumluluğunun artmasıyla birlikte önem kazanmıştır. Ancak günümüzde artan sağlık sorunları, hasta sayılarındaki yükseliş, kaynak yetersizlikleri ve hızla gelişen tıbbi teknolojiler, beraberinde çeşitli etik ikilemleri ve uygulama zorluklarını da getirmektedir. Bu nedenle, iş etiğinin yaygınlaştırılması ve kurumsal yapılar içerisinde sistematik biçimde uygulanması için etkili bir iş birliği gereklidir. Etik standartların sağlık hizmetlerinde güçlendirilmesi, hem sağlık çalışanları hem de hastalar açısından olumlu sonuçlar doğuracak; aynı zamanda sağlık sisteminin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır. Sağlık sektöründe etik uygulamaların artırılması, geliştirilmesi ve sağlık çalışanlarının etik sorumluluklarını daha etkili bir şekilde yerine getirebilmeleri için bu alandaki eğitim olanaklarının genişletilmesi ve bilimsel araştırmaların teşvik edilmesi, gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Sağlık kurumlarında etik ilkelerin yerleşmesi, hem hasta hakları hem de hasta güvenliği açısından önemli katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, tıbbi araştırmaların ve klinik uygulamaların kesişim noktası olan hastanelerde sağlık hizmeti sunumunda etkili rol oynayan ve hastalarla doğrudan iletişimde bulunan personelin iş etiği algısını incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare is a crucial field that directly impacts individuals' quality of life and aims to ensure social well-being. Business ethics is a fundamental element that defines employees' professional responsibilities, their approach to patient rights, and how they embrace the corporate culture. In this context, healthcare personnel must provide services not only with technical knowledge and skills but also in accordance with ethical principles. Ethical principles, shaped by values such as patient rights, confidentiality, justice, impartiality, and equality, guide healthcare professionals in making sound and fair decisions. Business ethics has gained importance with the increasing responsibility of institutions to society. However, today's increasing health problems, rising patient numbers, resource insufficiencies, and rapidly developing medical technologies present various ethical dilemmas and practical challenges. Therefore, effective collaboration is necessary for the dissemination of business ethics and its systematic implementation within institutional structures. Strengthening ethical standards in healthcare will yield positive results for both healthcare professionals and patients, while also contributing to the sustainability of the healthcare system. Increasing and developing ethical practices in the healthcare sector, expanding training opportunities in this field, and encouraging scientific research to enable healthcare professionals to more effectively fulfill their ethical responsibilities are becoming increasingly important. Establishing ethical principles in healthcare institutions will significantly contribute to both patient rights and patient safety. This study aims to examine the perceptions of business ethics among hospital personnel, who play an influential role in the delivery of healthcare services and who interact directly with patients, at the intersection of medical research and clinical practice.