Van-Altıntepe Nekropolü sunu kapları
The Serving cups of Necropolis in Van-Altıntepe
  1. Tez No: 125436
  2. Yazar: DAVUT YİĞİTPAŞA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜÇHAN ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
ÖZET Urartu, Van Gölü Havzası merkez olmak üzere Doğu Anadolu'da MÖ. DC yy. 'in ortalarında kurulmuş önemli bir uygarlıktır. Ancak bu bölgede pek çok sistematik kazılar ve buna bağlı olarak elde edilen buluntular olmasına rağmen, Urartular hakkında bilinenler azdır. En geniş Urartu halk nekropolü olan Van/Altıntepe'nin çanak çömleklerinin sayısal ve biçimsel verilerinin ışığında, mezarlara göre dağılımını değerlendirip bu döneme ilişkin ölü gömme adetlerinde sunu kabının yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Başkent belgeleriyle yapılan bu incelemeler ve değerlendirmeler ışığında bu çanak çömleklerin ölünün yanma yiyecek ve sıvı gıda koymak amacıyla bırakılmış olması muhtemeldir. Ayrıca çanak çömlekler üzerinde yaptığımız incelemeler sonucu Tuşpa/Amntepe Nekropolü, Van Gölü Havzası'ndaki çağdaşı olduğu diğer nekropollerle bir kültür birliği içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, I focus on the analysis of pottery found in the mortuary contexts at the site of Altintepe near Lake Van in eastern Anatolia. By using stylistic and statistical criteria, I attempted to demonstrate the role of offering or votive bowls in the Urartian burial custom. In this sense, I suggest that these pottery were used as containers for food and beverages. Because of the minimal number of contextual data, I used comparable evidence derived from the contemporary sites located in the Lake Van area. Because Altintepe share the same cultural tradition with those sites located nearby, I depended on mortuary evidence from these sites to reconstruct the ways in which the Altintepe pottery was used. Although much of the pottery found in Altintepe graves appears to be utilitarian in character, I suggest that those pottery found in the Altintepe graves were offerings to dead to serve him or her in afterlife. This seems to indicate that most of the graves from Altintepe belonged to the common people Urartu, since elite graves yielded pottery of high quality in other comparable sites of the Lake Van area.