Organizastonel normların kalite anlayışı ve işletme performansına etkisi üzerine uygulamalı bir araştırma
Organizational norms quality concept of those and their effect on management performance area working
- Tez No: 125444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET f s*- Belli amaçlar çerçevesinde, iş görme ve verimli olmasını planladığımız organizasyonların başarısı, organizasyon içinde paylaşılan değerlerin hedeflerle uygun olmasına, ortak bir sinerji oluşturabilmesine bağlıdır. Etkin bir lider, yönetim anlayışı ve strateji,organizasyon kültür ve normlarını planlayarak şekillendirmeyi hedeflemelidir. Bu süreç normların saptanıp kademe biçimde örgüt kültürünün örgüt başarısını sağlayacak şekilde sürekli değişimi ile devam edecektir. Bu tez çalışması üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, kalite ve toplam kalite anlayışı genel bir çizgiyle anlatılmıştır. İkinci bölümde organizasyon kültürünün elementlerinden olan organizasyonel normlarla örgütsel basan arasındaki ilişki teorik olarak işlenmiştir. Üçüncü bölümde, ortaya çıkan organizasyonel normlarla, bu değerlerin kalite anlayışı ve işletme performansına olan etkileri incelenmiştir. Araştırmada organizasyonel normlarla kalite anlayışı ve performans arasındaki modelleme anlamlı çıkmıştır. Bu sonuçlara göre organizasyonel normlardan takım çalışması/iletişim ve eğitim /geliştirme kaliteyi çalışmalarını etkilemekteyken karlılık /maliyet etkinliği ile yenilikçilik/yaratıcılıkta işletme performansını olumlu etkilemektedir. Kalite anlayışının da işletme performansını olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within the certain frameworks, success of the organizations, which we plan them to be well performend and productive, depends upon the values shared within the organization match the target, forming a common synergy. An influential leader must aim forming by planning the understanding of management and strategy and organizational culture and norm. This duration will keep going by continuous change by setting up the norms that will achieve the organization's success through the organizational culture gradually. Studies of this thesis form three chapters. Quality and total quality understanding is expressed in general in the first chapter. The connection between the organizational success and organizational norm, which is one of the elements of organizational culture, is worked in the second chapter. In the third chapter, organizational norms come up, quality understanding of those values and their effect on management performance is studied. The illustration between performence and quality understanding through organizational norms are meaningful in this study. According to the results, while team work/communication and training/development is effecting the quality works through organizational norms, effect the management performance on profitability/ cost efficiency and innovative / creativity positively. It is understood that quality understeanding affects the management performance positively, as weell.