Ege denizinde Türk Yunan ilişkileri ve kıta sahanlığı meselesi
Turk-Greek relationships at aegean sea and continental shelf problem
- Tez No: 125445
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma, tarihi ve coğrafî gerçeklere aykırı, hukuki dayanaktan yoksun Yunan iddialarını ve Yunanistan'ın başvurduğu yöntemleri, uluslararası hukukun verileri çerçevesinde irdelemek maksadıyla hazırlanmıştır. Ege Denizi'yle ilgili anlaşmazlıklarla ilgili dört ana bölüm, giriş ve sonuç bölümleri arasında yer almaktadır. Giriş bölümünü takiben ikinci bölüm olarak kıta sahanlığı problemleri değerlendirilmiştir. Bu bölümde kıta sahanlığının tanımı ve her iki tarafın İstekleri incelenmiştir. Bölüm sonunda alternatif bazı çözümler önerilmiştir. Üçüncü bölümde ise karasuları ile ilgili anlaşmazlıklara odaklanılmıştır. özellikle 12 millik karasuyu konseptinin zararları haritalarla gösterilmiştir. Bu bölümün sonunda da muhtemel hareket tarzlarına değinilmiştir. Denizdeki yetki alanları ve hava sahası sorunları dördüncü bölüm içinde incelenmiştir. Uçuş malumat bölgesi, ulusal hava sahası ve hava koridorları da bu bölümün konulan içerisindedir. Tezin sonuç bölümünden önceki son bölümü Kardak Kayalıkları' nın Statüsü bölümüdür. Bu bölümün, iki ülke arasındaki adalar ve kayalıklardan kaynaklanan problemlerin anlaşılabilmesi için zorunlu olduğunu değerlendiriyoruz. Zira, kayalıkların egemenliğinin kime ait olduğunun tescil edilmesi ile iki devletin elde edeceği siyasi ve hukuki avantajlar, çok önemlidir. Kardak kayalıkları bu nedenle adalarla ilgili sorunların sembolüdür. Her ne kadar temel problem olduğunu düşünsek de, Ege Denizi anlaşmazlıklarından uzaklaşmaya sebep olacağı için Kıbrıs meselesine bu çalışmada değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
1 % %Vfer,s7^ f I SUMMARY ^S^t^J This study is prepared in order to analysee within the context of the international law, the Greek claims contrary to the historical and geographical facts, which have no legal basis, and the methods to which Greece resorts. There are chiefly four chapters between the introduction and assesment parts, which deals with disputes over Agean Sea. Following the introduction chapter, Continental shelf problems are considered as second chapter. The meaning of continental shelf and demands of the mutual sides are inspected in that part. And some alternative solutions are suggested at the end of that section. The conflicts about territorial waters are focused in the third part. Especially, the hazardous effects of 12 mile territorial waters concept are shown by the help of maps. Some probable acting ways are also mentioned in that part, too. The maters about maritime jurisdictional areas and airspace areas are considered in the fourth chapter. Flight information Region, National airspace, Air coridor areas are the subject of that section. Last chapter of the thesis before the assesment part is status of the Kardak Rocks. We certainly believe that, this part is necessarry to understand the problems, which exists because of islands and rocks between both countries. However, the political and legal advantages which will be acquired by the acknowledgement of the sovereignity over the rocks is more important. Kardak Rocks form of problems about islands. We did not point at the Cyprus Problem in this study, because of not to diverge from Agean Sea conflicts, even though we evaluate that it is the basic problem.