Türk-Yunan ilişkileri ve Ege sorunları
Turkey-Greece relations and Aegean problems
- Tez No: 449630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yunanlıların 1830 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla başlayan Türkiye –Yunanistan ilişkileri, günümüze kadar genelde inişli çıkışlı bir grafikte geçmiştir. Kurulduğu günden, Oniki Ada'nın Yunanlılara devredilmesine kadar Yunanistan Osmanlı toprakları üzerinde üç kat genişleme sağlamıştır. Yunanlıların ise uzun süre Osmanlı himayesi altında kalmaları ve tarihsel süreçte yaşananların etkisi, iki ülke arasında oluşan güvensizlik algısının temellerini oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra imzalanan Lozan Barış Antlaşması ve 1934 yılında imzalanan Balkan Antantı gibi gelişmelerle yakınlaşan iki komşu ülke, Kıbrıs Sorunu yüzünden tekrar karşı karşıya gelmiştir. Güvensizlik algısının tekrar ortaya çıkması ile Türkiye ve Yunanistan, Ege Denizi'nde de anlaşmazlıklar yaşamaya başlamıştır. Çalışmada, Türk-Yunan ilişkileri çerçevesinde, bugün halen gündemin dışında pek az bulunan Ege'de yaşanan sorunlar incelenecektir. Bu sorunlar, Egemenliği tartışmalı Ada, Adacık ve Kayalıklar Sorunu, Ege Adaları'nın Silahlandırılması Sorunu, Karasuları Sınırlandırılması Sorunu, Kıta Sahanlığı Sorunu, Hava Sahası ve FIR Hattı Sorunları son olarak literatürde az değinilmiş Ege'de Oniki Ada'larda yaşayan Rodos ve İstanköy Türklerinin durumlarını anlatan Azınlıklar Sorunu'dur.
Özet (Çeviri)
Turkish-Greeks relations have had its own ups and downs since the formation of Greece in 1830. From its establishment until the inclusion of the Dodecanese Islands in 1947, Greece's territories grown thrice vis a vis the Ottoman lands. Greece's being under the Ottoman rule for a long period of time actually laid the foundations for formation of the perception of insecurity in relations between the two countries. The two neighboring countries came closer after the establishment of the Republic of Turkey as a result of signing treaties such as the 1923 Lausanne Peace Treaty and the 1934 Balkan Pact. Yet, this rapprochement would end due to controversies over Cyprus issues. Meanwhile, the concept of mistrust would also come to the forefront over matters regarding the Aegean Sea. This study aims to analyze main issues over the Aegean Sea within the framework of Turkish-Greek relations. In particular, it focuses on matters Islands, Islets And Rocks in the Aegean Which Were Not Ceded To Greece By International Treaties, Militarization of Eastern Aegean Islands Contrary tp the Provisions of International Agreements, The Breadth of Territorial Waters, The Delimitation of the Aegean Continental Shelf, , Air Space and FIR problems, and finally Turks of the two Dodecanese Islands, i.e. Rhodes and Kos.