Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başkanlık sistemi ve Türkiye'ye uyarlanması
The Presidential system in the U.S.A and adaptation
  1. Tez No: 125452
  2. Yazar: BİROL ALPAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR ŞAKİR BABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Ülkemizde artık siyasetin bir tıkanma noktasına gelmek üzere olduğu açıkça görülmeye başlanmıştır. Hükümet sistemleri siyasal sistemlerden daha farklıdır ve bu farklılık üç ayrı bölüme ayrılır. Bunlar yasama yürütme ve yargıdır. Acaba başkanlık sistemiyle Türkiye daha iyi yönetilebilir mi? Bu soruna çözüm arayan bu tez, Başkanlık Sistemini ve önemini açıklayan dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerindeki başkanlık sistemi kuvvetler ayrılığına dayanan bir siyasi sistemdir. Başkanlık hükümeti sistemi, hükümetin üç organı tarafından yönetilir. Dünyanın ilk yazılı anayasası Amerika Birleşik Devletleri Anayasasıdır. Bu konu ile ilgilenen diğer ülkeler için bir örnek teşkil etmektedir. Kuvvetler ayrımı gereği başkanlık sistemi federalizm, denetim ve dengeleme unsurlarını içerir. Bu tezde başkanlık sisteminin Türkiye'ye uyarlanması noktasında örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri başkanlık hükümeti sistemi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is obviously seen that the politics in our country is on the on brink of arriving at an impasse. Governmental systems are more different tha political systems and this diversity is separated into three parts. These are legislative, executive and judical organs. I wonder if Turkey could be governed better than now. This thesis that is looking for a solution consists of four sections which explain the presidential system and its importance. The presidential system in the United States Of America is a govenmental system which is based on separation of powers. The Parliamentary system is different from the presidential system. The presidential governmental system is governed by the three organs of the government. The constitution of the United States Of America is the first written constitution in the world. It has been an example to govern for the other countries which are intersted in this subject. According to the separation of powers, the presidential system consist of federalism and“ checkc and balances ”. In this thesis, for the adaptation of this system to Turkey, the presidential governmental system has been describing as an advisable example.