Tarım kesiminin finansmanı ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin karşılaştırılması
The Finance of agriculture sector and the comparison beween the European Union and Turkey
- Tez No: 125451
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Tarım, ülkelerin ekonomileri içinde önemli yer tutan bir sektördür. Ülkelerin besin ihtiyaçlarım karşılamanın yanı sıra, sanayi açısından gelişebilmenin önemli bir ayağım oluşturabilmektedir. Dışarıya karşı bir birlik oluşturma çabasında olan Avrupa ülkeleri, bu düşüncelerini hayata geçirmişlerdir. Amaçlanan; her alanda birleşerek, dışarıya karşı tek bir ülke gibi hareket etmektir. Tarım sektörünün bu kapsamda olması kaçınılmazdır. Avrupa Birliği ülkeleri bu bağlamda Ortak Tarım Politikası 'nı oluşturmuşlardır. Ortak Tarım Politikası, aldığı bazı eleştirilere rağmen Birlik'te tarımın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Tarımsal ürünleri ithal eden Avrupa Birliği ülkeleri, öncelikle kendi kendilerine yeter, daha sonra da tarımsal ürünlerde ihracat yapabilecek duruma gelmişlerdir. Türkiye'de tarım sektörü, ekonomide önemli bir yere sahiptir. Tarım sektörüne devlet müdahalesi yoğundur. Yapısal nitelikte birçok sorunu olan Türkiye tarımını, uygulanan yanlış politikalar neticesinde yeterince bir ilerleme gösterememiş; Türkiye tarımsal açıdan kendi kendine yeten bir ülke iken, bu özelliği artık tartışılır hale gelmiştir. Ankara Arılaşması ile Gümrük Birliği'ne giren Türkiye için, Gümrük Birliği Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önemli bir adım olmuştur, Tarım, ekonomideki önemine paralel olarak hem Türkiye'de, hem de Birlik'te yoğun bir şekilde desteklenmekte, bu desteklerle tarımın finansmanı gerçekleştirilmekte veya büyük ölçüde kolaylaştırılmaktadır. Tarımsal desteklerle amaçlanan, Ortak Tarım Politikası sayesinde önemli oranda gerçekleşmiştir. Türkiye'de ise yoğun desteğe rağmen hedeflenen elde edilememiştir. Türkiye tarımının, Birlik tarımına uyumunu sağlayacak yapısal değişikliklere ihtiyacı olacaktır. Türkiye bunları gerçekleştirmediği takdirde Avrupa Birliği'ne tam üyeliği gecikebilir veya zararına olabilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Agriculture is a sector that takes a big place in the countries' economies. Agriculture can constitute a foot of industrial development besides providing the food necessity of the countries. The European countries, which had tried to form a unity against the outdoor, had realized this idea. The aim was acting like a single country against outdoor by merging in all fields. The agricultural sector's being in this scope is inevitable. In this connection, the European countries had formed the Common Agricultural Policy. The Common Agricultural Policy, in spite of being criticized in some ways, had played an important role in the development of agriculture. The European Union countries, which were in the beginning importing agricultural products, had become self-sufficient at first and then agricultural product exporting countries. The agricultural sector has a great importance in Turkish economy. There is an intensive governmental intervention to this sector. The Turkish agriculture, which has a lot of structural problems, had not been able to improve enough because of applying wrong policies. Even though Turkey was once a self-sufficient country, today the self-suffiency of Turkey had become discussable. Customs Union had been an important step for Turkey, which entered the Customs Union via the Ankara Agreement, for full membership to the European Union. Agriculture, being parallel to its importance in the economy, is supported intensively. Financing of agriculture is being realized or facilitated by this support. The Common Agricultural Policy had realized the target of agricultural support to great extent. In Turkey, in spite of intensive governmental intervention, agricultural targets had not been achieved enough yet. Turkish agriculture needs structural changes, which enable the conformity between the Turkish and European Union agriculture. The full membership of Turkey can delay or be detrimental for it, if Turkey does not realize these structural changes.