Bedruddin el-Ayni ve Resa'ilu'l-fi'e fi'e fi şerhi'l-Avamili'l-mi'e si
- Tez No: 125467
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KILIÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BEDRUDDÎN EL-' AYNÎ VE RESÂ'İLU'L-Fİ E FÎŞERHİ'L- AVÂMİLİ'L-MÎE 'Sİ Muhammed ÇETKİN Danışman: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI 2003. SAYFA: XIX+64+86 Jüri: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI Prof. Dr. Nevzat Hafız YANIK Doç. Dr. Turgut KARABEY Bedruddin el-'Aynî ve Resâ 'ilu'l-fı 'e fi şerhi'l- 'Avâmili'l-mi 'e' si adlı bu ça lışma bir Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş'te Bedruddîn el-'Aynî'nin yaşadığı dönemde Memlûklu Devleti'nin siyasi ve sosyal durumuna kısaca değinilmiştir. Birinci Bölüm'de Bedruddîn el- 'Aynî'nin hayatı, eserleri ve ilmî kişiliğinden söz edilmiştir. İkinci Bölüm'de 'Abdulkâhir el-Curcânî'nin hayatı ve eserlerine yer ve rilmiş, 'Avâmil adlı eserlerden bahsedilmiş, daha sonra Resâ 'ilu'l-fı 'e fi şerhi'l- ' Avâmili'l-mi 'e ele alınıp konusu, muhtevası, metodu ve kaynakları hakkında bilgi verilmiş, eserin mevcut yazma nüshalarının tavsifi yapılmış ve son olarak da ten kitli metni sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS BADRUDDÎNAL-'AYNÎAND HİSRESÂ 'İLU'L-Fİ'E FÎŞERHİ'L- A VÂMÎLÎ'L-Mİ'E Muhammed ÇETKİN Supervisor: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI 2003. PAGE: XIX+64+86 Jury: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI Prof. Dr. Nevzat Hafız YANIK Doç. Dr. Turgut KARABEY This study entitled Badruddîn al-' Aynî and his Resâ'ilu'l-fı'e fi şerhi 'l- 'Avâmili'l-mi 'e, is composed of an Introduction and two chapters. In Introduction the political and social state of Mamluk Empire, when Badruddîn al-'Aynî lived, were discussed briefly. The First Chapter is concered with the life and works of Badruddîn al-'Aynî and his literary character. The Second Chapter, includes the life and works of 'Abdulkâhir el- Curcânî. The information about works entitled Avâmil has been given in this chapter. Then the content of Resâ'ilu'l-fı'e fi şerhi'l-'Avâmili'l-mi'e, it's style and resources, the description of it's known manuscripts and it's critical text have been given.