Kurt Deresi ve çevresinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The Human and economic geography of Kurt valley and around
- Tez No: 125468
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KURT DERESİ VE ÇEVRESİNİN BEŞERİ VE EKONOMİK COĞRAFYASI Bünyamin ARAŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMAN 2003-Sayfa: 152 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMAN Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZDEMİR Yrd. Doç. Dr. Serkan DOĞANAY Bu çalışmanın amacı; Kurt Deresi ve çevresinin fiziki, beşeri ve ekonomik özellikleriyle coğrafya ilkeleri doğrultusunda araştırılmasıdır. Araştırma esnasında elde edilen veriler, tablo ve grafikler yardımıyla yorumlanarak sahaya ilişkin özellikler analiz edilmeye çalışılmıştır. Girişte, sahaya ait başlıca lokatif özellikler belirtilerek, araştırmanın amacı ve metodu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, sahanın fiziki coğrafya özellikleri incelenmiştir. Harita, tablo ve diyagramlar yardımıyla sahanın sahip olduğu jeomorfolojik, klimatik, hidrografik, bitki ve toprak özellikleri genel hatları ile ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, saha beşeri coğrafya özellikleri bakımından incelenmiş; nüfus yapısı, sahanın yerleşme özellikleri ve bunlara etki eden çevresel faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sahanın sahip olduğu insan varlığı ile kaynaklarının karşılıklı etkileşimi incelen. Bu sayede sahadaki ekonomik yapı; tarım, hayvancılık ve ulaşım başlıkları altnda ortaya konmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, doğal çevre, beşeri çevre ve ekonomik faaliyetlerle ilgili sorunlar tespit edilerek. Bu sorunlara bağlı olarak başlıca çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç kısmında ise, saha bütün özellikleri ile değerlendirilerek daha önceki bölümlerde yapılan analizlerden hareketle sentez edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE HUMAN AND ECONOMIC GEOGRAPHY OF KURT VALLEY AND AROUND Bünyamin ARAS Supervisor: Assist.. Prof. Dr. Mehmet ZAMAN 2003-PAGE: 152 Jury: Assist. Prof. Dr. Mehmet ZAMAN Assist. Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR Assist. Prof. Dr. Serkan DOGANAY The purpose of this study is researching the physical, human and economical properties of Kurt Valley in the geographical discipline. The properties of the area have been tried to analyses with the help of tables and graphics which were drawn according to the data, collected during the research. In the introduction, the main locative properties of the field of research were mentioned then the aim and the method of the study were explained. In the first part, the physical geographic properties of the area were investigated. The geomorphologic, climatic, hydrographic, plant and ground properties in the area have been brought up by the help of maps, tables and diagrams. In the second part, the field has been investigated in the human geography discipline; population, settlement of people in the area and the environmental factors that effects these, has been researched. In the third part, the relationship between the population and the economical resources in the field has been investigated. In this way the economical construction in the area has been tried to explain under the titles of agriculture, stockbreeding and communication. In the fourth part, the matters about the natural and human environment and economical activities have been designated, thus according to these matters some ideas have been submitted. In the conclusion, the area has been mentioned with its' all properties and tried to make synthesis due to the analysis made before.