Anadolu'da Men kültü
The Moon cult of Anatolian
- Tez No: 125473
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANADOLU'DA MEN KÜLTÜ TURAN BİLDİK DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU 2003-SAYFA:110 JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. ALİ YALÇIN TAVUKÇU Doç. Dr. MEHMET KARAOSMANOĞLU Doç. Dr. HÜSEYİN YURTTAŞ Anadolu'da Men Kültü isimli bu çalışmanın başlangıcında kült hakkında yapılan araştırmalar ve çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemine değinilmiştir. Daha sonra ise; Ay Tanrısı Men' in adı ve kökeni, tasvir ve atribütleri, sahip olduğu unvanlar, diğer tanrılarla olan ilişkisi ile tanrıya tapınımın nasıl yapıldığı konulan incelenmiştir. Çalışmanın ağırlığını oluşturan kültün yayılım alanları sırasıyla gözden geçirilmiş, buluntu yoğunluğuna göre önce Psidia Bölgesi değerlendirilmiş, bölge içinde Antiocheia Men Kutsal alanında bulunan kalıntılara, Men' in sikkeler üzerindeki tasvirlerine ve Karakuyu Tepesi'ndeki Men Kültünün özelliklerine değinilmiştir. Psidia Bölgesi' nden sonra sırasıyla Phrygia, Lydia, Galatia, Pamphylia, Pontus, Ionia, Karia ve Bithynia Bölgeleri'nde kült gözden geçirilmiştir. Bu bölgelerdeki buluntu yoğunluğundan Anadolu'da yüzyıllar boyunca tapınım gören Ay tanrısının Men adı ile bir Anadolu tanrısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE MOON CULT IN ANATOLIAN TURAN BİLDİK ASSİST: PROF. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU 2003-PAGE: 110 ASSOC: Yrd. Doç. Dr. ALİ YALÇIN TAVUKÇU Doç. Dr. MEHMET KARAOSMANO?LU Doç. Dr. HÜSEYİN YURTTAŞ It was mentianed about aim extent and method fot research and works in the beginning of this work caled Men Cult in Anatolia. Later, the origin, description and attrebutes of Moon had and its fame and relation between other Gods and how to adere were studied. The main part of the study areas were checked over in order and according to the importance of the place caled the region Psidia was evaluated. It was mentianed about leftovers, pictures on the coins ant chanateristic of Men cult top on the hill Karakuyu. After region of Psidia in each turn Phrygia, Lydia, Galatia, Pamphylia, Pontus, Ionia, Karia and Bithynia cult was checked over. According to the intensity of finds it was brought to aconclusion that there was a Moon had which was adored and lived in Anotolia for centuries.