Üniversite öğrencilerinin yabancı dil başarısının yabancı dil öğrenmeye ilişkin tutum, özsaygı ve denetim odağı açısından incelenmesi
Examination of foreign language achievement of university students in terms of their foreign language attitutude, self-esteem and focus od control
  1. Tez No: 125472
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN YABANCI DİL BAŞARISININ YABANCI DİL ÖĞRENMEYE İLİŞKİN TUTUM, ÖZSAYGI VE DENETİM ODAĞI AÇISINDAN İNCELENMESİ Mustafa ONUR Danışman: Prof Dr. Muhittin AŞKIN 2003, Sayfa: 122 + VIII Jüri: Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Prof. Dr. Kurtman ERSANLI Prof. Dr. Hayati DOĞANAY Yrd. Doç. Dr. Zeki ILGAR Yrd. Doç. Dr. Başaran GENÇDOĞAN Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin yabancı dil başarıları ile yabancı dil öğrenmeye ilişkin tutumları, özsaygı düzeyleri ve denetim odağı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, KTÜ Giresun Eğitim Fakültesi'nde 2001-2002 öğretim yılında birinci sınıfta öğrenim gören toplam 290 öğrenciden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında, Gürel (1986) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Ingilizce'ye İlişkin Tutum ölçeği, Güngör (1989) tarafından Türkçe'ye çevrilip geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Özsaygı Envanteri ve Rotter tarafından geliştirilen, Dağ (1991) tarafından, Türkçe'ye çevrilip, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Roter Iç-Dış Denetim Odağı ölçeği kullanılmıştır. Yabancı dil başarısının belirlenmesinde, öğretim elemanlarının final sınav notları temel alınmıştır. Verilerin analizinde, Spearman Mertebe Korelasyon Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Varyans Analizi, Scheffe Testi, t Testi, X2 Testi ve Aşamalı Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS EXAMINATION OF FOREIGN LANGUAGE ACHIEVEMENT OF UNIVERSITY STUDENTS IN TERMS OF THEIR FOREIGN LANGUAGE ATTITUDE, SELF- ESTEEM AND FOCUS OF CONTROL Mustafa ONUR Supervisor: Prof Dr. Muhittin AŞKIN 2003-PAGE: 122+VIII Jury: Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Prof. Dr. Kurtman ERSANLI Prof. Dr. Hayati DO?ANAY AssistProf. Dr. Zeki ILGAR Ass ist. Prof. Dr. Başaran GENÇDO?AN In this investigaion, the relationship among the foreign language attitude, self- esteem and focus of control with foreign language achievement of university students were studied. Sampling of the study consisted of total 290 students who were studying at the first grade at KTU Education Faculty of Giresun in 2001-2002 academic year. In order to gather the date, Inventory of English Learning of which the study of validity and reliability was made and developed by Gürel (1986), Self-Esteem Inventory translated into Turkish and the study of validity and reliability of which was made by Güngör (1986), and Rotter's Internal-external Focus of Control Inventory translated into Turkish and the study of validity and reliability of which was made by Dağ (1991) were used. The investigation was based on the teachers' final marks for Foreign Language Achievement. In the analysis of date, it had been used Spearman's Rank-Orders Corelation, Pearson's Correaltion Coefficient, Variance Analysis, Scheffe's Test, t Test, Chi Square Test, and Ordinal Regression Analysis.