Sikkelerdeki tasvirler ışığında pisidia bölgesi men kültü
Pisidia region men cult in the light of the depictions on coins
- Tez No: 950647
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYÇA POLAT BECKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı, her ne kadar köken sorununa bir netlik kazandırılamamış olsa da araştırmacıların Ay Tanrısı olarak kabul ettiği Men'in Pisidia Bölgesi'nde gördüğü tapınımın, antik çağın en etkili malzemesi olan sikkeler üzerindeki yansımalarını araştırmaktır. Bu doğrultuda, araştırma kapsamında bölgede Tanrı Men tasvirli sikke basan kentler ele alınmıştır. Anadolu'nun yerel ve en saygın tanrılarından biri olan Men, Küçük Asya topraklarında pek çek bölgede tapınım görmüştür. Tanrı Men, çalışma alanımız olan Pisidia Bölgesi'nin yanı sıra sınır komşusu olan Phrygia ve Lydia Bölgelerinde de yoğun bir tapınım görmüş ve bu etkiler sikke tasvirlerinde yerini almıştır. Pisidia Bölgesi'nde Antiokheia kenti, tanrı kültünün merkezi halini alarak varlığını uzunca bir süre korumuştur. Pisidia Men'i diyebileceğimiz tanrı, MÖ 2 binden MS 4. yy'a kadar bölgede tapınım görmüştür. Tanrının uzunca bir süre tapınım gördüğü bu bölgede en bilinen tasviri, kültün merkezi olan Antiokheia kentinden almış olduğu“Antiokheia Tipi”dir. Ayakta durur vaziyette betimlenen tanrı olasılıkla tapınaktaki kült heykelinden esinlenilerek bu tipte tasvir edilmiş olmalıdır. Bunun dışında farklı olarak özellikle Phrygia Bölgesi'nde görülen“Atlı Men”ve Lydia Bölgesi'nde görülen“Tapınak içinde Men”tasvirleri, bölgeler arası etkileşimi anlamamız açısından anlamlıdır. Şüphesiz sikke tasvirlerindeki bu çeşitlilikte Via Sebaste büyük rol oynamaktadır. Ayrıca Augustus'un en büyük projesi olan koloni kentleri de kentlerin önemini ve sikke sirkülasyonunu arttırmıştır. Ancak yapılan araştırmaların yetersizliği bölgenin en saygın ve eski tanrılarından biri olan Men'in, hala gizemli bir kült olmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflections of the worship of Men on the coins, the most effective material of the antique age, considered by researchers as the Moon God, in the Pisidia Region, despite the fact that no clarity has been achieved regarding his origins. This study specifically investigates the cities in the region that minted coins depicting the God Men. Men, one of the local and most respected deities of Anatolia, was worshipped in many areas of Asia Minor. In addition to the Pisidia Region, where our work of field is, Men was intensely worshipped in the neighboring regions of Phrygia and Lydia, and these influences are reflected in the depictions on coins. In the Pisidia Region, the city of Antiochia became the center of the cult of Men and maintained this position for a long time. The God, whom we can refer to as the“Men of Pisidia,”was worshipped from the 2nd millennium BCE until the 4th century CE in the region. The most well-known depiction of Men, who was worshipped in this region for a long time, comes from Antiochia, the center of the cult, and is known as the“Antiochia Type.”The god, depicted standing, is depicted in this type likely due to the inspiration by the cult statue in the temple. Additionally, as a distinction, especially the depictions of“Horseback Men”seen in the Phrygia Region and“Men in the Temple”in the Lydia Region are significant for understanding the interregional interactions. Undoubtedly, the Via Sebaste played a major role in this diversity of coin depictions. Furthermore, the colonial cities, which were part of Augustus' greatest project, also contributed to increasing the importance of these cities and the circulation of coins. However, the insufficiency of the researches on the subject has resulted in Men, one of the most respected and ancient gods of the region, remaining a mysterious cult.