Kayıtdışı ekonomi ve Türkiye üzerine bir uygulama
Unrecorded economy and an application for Turkey
  1. Tez No: 125495
  2. Yazar: ERGÜN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ KAYITDIŞI EKONOMİ VE TÜRKİYE ÜZERİNE BİR UYGULAMA Ergün AKTÛRK Danışman: Prof.Dr.Muammer YAYLALI 2003, Sayfa: 122 Jüri: Prof.Dr.Muammer YAYLALI Prof. Dr. Metin TÜRKO Doç. Dr. M. Sinan TEMURLENK Gelir yaratan ve kamu otoritelerinden gizlenen faaliyetler bütünü olarak tanımlanabilecek kayıtdışı ekonomi, bir ülkede ekonomik göstergelerin gerçekleri doğru yansıtmamasına, dolayısıyla da hatalı ekonomi politikalarının uygulanmasına yol açmaktadır. Özellikle, üst üste yaşanan ekonomik krizlerin kamu kesimi borçlanma gereğinden kaynaklandığı konusundaki geniş mutabakat, kayıtdışı ekonomiyi Türk ekonomisinin de en önemli konularından biri konumuna getirmiştir. Bu çalışmada temel amaç, Türkiye'de kayıtdışı ekonomiyi teorik ve uygulamalı olarak incelemektir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, kayıtdışı ekonominin teorik çerçevesi ortaya konulurken, ikinci bölümünde, Türkiye'de ve diğer bazı ülkelerde kayıtdışı ekonominin durumu incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise, 1975-2002 döneminde Türkiye'de kayıtdışı ekonominin büyüklüğü parasal ekonometrik tahmin yöntemiyle tahmin edilmiştir. Bunun için ekonometrik modelde yer alan değişkenlere birim kök ve eşbütünleşme testi uygulanmış, oluşturulan model sıradan en küçük kareler yöntemiyle tahmin edilmiş ve bu tahmin sonuçlarına dayalı olarak, Türkiye'de kayıtdışı ekonominin büyüklüğü hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'de incelenen dönem içinde tamamen vergilendirmeden kaynaklanan kayıtdışı gelirin kayıtlı gelire oranının %6.4-%28.9 arasında değiştiği ve özellikle 90'lı yıllardan sonra bir artış eğilimi sergilediği tespit edilmiştir. Yalnızca 2002 yılı için tahmin edilen kayıtdışı gelirin yaklaşık 69 katrilyon TL olduğu ve bu meblağın vergilendirilemediği gözönüne alındığında, kamu finansman dengesini bir türlü sağlayamayan ülkemiz açısından konunu önemi daha iyi anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph. D. THESIS UNRECORDED ECONOMY AND AN APPLICATION FOR TURKEY Ergün AKTÜRK Supervisor : Prof. Dr. Muammer YAYLALI 2003, Page: 122 Jury: Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Metin TÜRKO AssocProf. Dr. M. Sinan TEMURLENK The unrecorded economy consists of all the income generating activities that are unregulated or concealed from the government and its omission may distort macroeconomic indicators and hence the policies to be undertaken. In particular, the common idea on that the economic crises faced in succession result from public sector borrowing requirement made the unrecorded economy very significant in Turkish economy. The main objective of this study is to examine the unrecorded economy theoretically and empirically in Turkey. The first chapter of the study is devoted to the theoretical framework of the issue while general state of the unrecorded economy in Turkey and some other countries is examined in the second chapter. In the empirical part of the study, the size of the unrecorded economy in Turkey is calculated on the basis of the yearly estimates for the period of 1975-2002 by using the monetary econometric approach. To do this, first of all, ADF unit root and Engle-Granger cointegration tests are applied to the variables included in the econometric model and then ordinary least squares method is used to estimate the model. The main findings have shown that the unrecorded economy, as a percentage of GNP, is between 6.4%-28.9% during the given period and that its size tends to increase especially after the year 1990. As a result, it is obvious how important the subject is for turkey, which has continuously public finance deficit, when that the estimate of the unrecorded income for the year 2002 is 69 quadrillion TL is taken into consideration.