Simülasyon ve bekleme hattı modelleri ile örnek bir bakım, onarım uygulama
An Application of maintenance, repairing queing models and simulation
  1. Tez No: 135422
  2. Yazar: CİHAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Finans ve Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Oz Bakım-Onanm / Yenileştirme Faaliyetlerinin amacı en düşük maliyetle en fazla sayıda araca,en kısa sürede kaliteli bakım-onanm hizmeti sağlamaktadır. Birliklerde arızalı olan ve bakımı yapılacak olan araç sayısını etkileyecek olan en önemli ünite kademelerdir.Kademeler de onarılamayan veya daha teknik ve ayrıntılı bakım veya onarım gerektiren Ordonatım 4.Kademe Bakım-Onanm fabrikaları, çok iyi eğitim görmüş teknik usta/vasıflı personel ve çok özel teknik cihaz,aletler ve yedek paçalar v.b. yatırımlar gerektirdiğinden T.S.K içerisinde çok pahalı bir hizmet ünitesi konumundadır.Bu ünite birliklerin ihtiyacı olan bakım-onanm/yenüeştirme faaliyetlerini karşılamaktadır.Aym anda birden fazla birliğe hizmet verdiğinden dolayı bu kademelerin en yüksek verimlilikle ve kapasitede çahştınlması bir zorunluluktur.4.Kademe Bakım-Onanm fabrikasında Yapılan faaliyetler için ihtiyaç duyulan zamanın önceden doğru olarak tahmin edilememesi,fabrikanın önceden belirlenmiş olan iş takvimlerinin uygulanmasında çeşitli zorlukların oraya çıkmasına ve verimliliğin düşmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada 1978 adet araca hizmet veren A şehrindeki X Ordonatım 4.Kademe Bakım- Onanm fabrikasında 458 günde fabrikaya gelen 514 araca ait veriler incelenerek,araçlann geliş dağılımlan,hizmet birimlerindeki beklemeleri,hizmet alma sürelerinin incelenmesi ve atölyelerin kullanım durumlarının ortaya konulmasın ile mevcut kademe sisteminin daha yüksek bir kapasite ile çahştınlabilme imkanlan aranmıştır. Bu amaçla 458 günde 514 araca ait veriler analiz edilerek araç gelişleri ve atölyelere ait servis zaman dağılımlan bulunmuştur.Bu dağılımlarla simülasyon modeli ortaya konmuş,bilgisayar ortamında çalıştırılarak daha yüksek kapasite ile daha hızlı hizmet verebilmenin yollan aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract The main purpose of Transportation/ Service Unit Commandership is to provide maintenance /repairing service for the maximum number of trucks at the lowest cost. In Service Units,echelons are the most important units in Service Units that have the greatest effect on the number of trucks which are out of order or in need of maintanence -repairing. As a result of the need for well trained and skillful /qualified staff and specialized technical devices, tools,spare parts,special paints,etc, echelons are very expensive service units in the transportation system. Therefore, considering maintanence -repairirng costs,employing echelons with optimum productivity and capacity is a necessity and responsibility / mission for unit Commandership.The uncertain time-soon required for all activities results in difficulties regarding administration on of previously scheduled of job activities which also causes a considerabledecrease in the prodictivity level of echelon. In this study the arrival and departure of repaired /maintained trucks scheduling of the echelon at X Commandership which has 1978 trucks capacity, is evaluated with regard to the usage status of echelon and posts betwwen 01/01/2000 and 31/12/2001.The opportunities for amploying these posts with optimum capacity where investigated To increase the capacity of echelons, existing data of echelon systems were analyzed and then trucks and service time dispersion were evaluated. Thus employing echelons with optimum productivity was investigated by using the Monte Carlo Simulation Method on disperison data.