Simülasyon modelleri ve kuyruk (bekleme hattı) sistemleri ile askeri alanda örnek bir uygulama
A Sample application on military area with simulation models and queu (waiting lines) systems
- Tez No: 89076
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Ulaştırma Servis Birliklerinin asıl amacı, en düşük maliyetle en fazla sayıda araca kaliteli bakım-onarım hizmeti sağlamaktır. Servis Birliklerinde arızalı olan ve bakımı yapılacak olan araç sayısını etkileyecek olan en önemli ünite kademelerdir. Kademeler, çok iyi eğitim görmüş teknik ve usta / vasıflı personel ve çok özel teknik cihaz, aletler ve yedek parçalar, özel boyalar vb. yatırımlar gerektirdiğinden ulaştırma sistemi içersinde çok pahalı bir hizmet ünitesi konumundadır. Bu nedenlerden dolayı kademelerin en yüksek verimlilikte ve kapasitede çalıştırılması Birlik Komutanlığı ve bakım-onarım maliyetleri açısından bir zorunluluk ve sorumluluk / görevdir. Kademede yapılan faaliyetler için ihtiyaç duyulan zamanın önceden iyi tahmin edilememesi, kademelerin önceden belirlenmiş olan iş takvimlerinin uygulanmasında çeşitli zorlukların ortaya çıkmasına neden olmakta ve aynı zamanda kademe verimliliğinde bir düşüşe neden olmaktadır. Bu çalışmada 134 adet servis aracına sahip Hava Kuvvetleri Komutanlığı Servis Birlik Komutanlığı Kademesinde araç giriş çıkışını planlamak amacıyla 01 OCAK 1998- 31 ARALIK 1998 tarihleri arasında bakım-onarım hizmeti alan araçların, kademe ve postaların kullanım durumları ortaya konularak, mevcut kademe sisteminin daha yüksek bir kapasitede çalıştırılabilirle imkanları aranmıştır. Bu amaçla kademeye ait veriler analiz edilerek, sistemin arızalı / bakım için gelen araçların geliş mekanizması ve servis zaman dağılımları bulunmuştur. Bu dağılımlarla Monte Karlo Simülasyon Yöntemi çalıştırılarak kademenin daha yüksek bir kapasitede çalıştırabilirdi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of Transportation / Service Unit Commandership is to provide maintenance / repairing service for the maximum number of trucks at the lowest cost. In Service Units, echelons are the most important units in Service Units that have the greatest effect on the number of trucks which are out of order or in need of maintanence - repairing.As a result of the need for well - trained and skillful / qualified staff and specialized technical devices, tools, spare parts.special paints, etc..echelons are very expensive sevice units in the transportation system. Therefore, considering maintanence - repairing costs, employing echelons with optimum productivity and capacity is a necessity and responsibility / mission for Unit Commandership. The uncertain time-soon required for all activities ' results in difficulties regarding administration on of previously scheduled of job activities which also causes a considerabledecrease in the productivity level of echelon. In this study the arrival and departure of repaired / maintained trucks scheduling of the echelon at Air Force Commandership Service Unit Commandership which has 134 trucks capacity, is evaluated with regard to the usage status of echelon and posts between 01 / 01 / 1998 and 31 / 12 / 1999. The opportunities for employing these posts with optimum capacity where investigated. To increase the capacity of echelons, existing data of echelon systems were analyzed and then trucks and service time dispersion were evaluated. Thus employing echelons with optimum productivity was investigated by using the Monte Carlo Simulation Method on dispersion data.