Tanzimat düşüncesinde kadın anlayışı
  1. Tez No: 125518
  2. Yazar: ÜLKÜ TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VAHDETTİN BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TANZİMAT DÜŞÜNCESİNDE KADIN ANLAYIŞI Ülkü TAŞKIRAN Danışman:Prof.Dr. Vahdettin BAŞÇI 2003- Sayfa:116+Vin Jüri: Prof.Dr. Vahdettin BAŞÇI Doç.Dr.H.İbrahim ACAR Yrd.Doç.Dr.Ruhattin YAZOĞLU 17. ve 18. yüzyıl Aydınlanma dönemindeki düşüncelerin büyük ölçüde etkilediği Tanzimat Döneminde, kadının konumunun özel ve kamusal alanda geçirmiş olduğu değişim ve yenilikleri, çeşitli yönleriyle ele alarak incelemeye çalıştık. Çalışmamız, Tanzimat Dönemi (1839-1876)'nin genel bir değerlendirmesinin yapıldığı giriş bölümü;kadın hareketinin başlangıç temellerinin atıldığı süreci içerisine alan,kadının eğitiminden ve kadınla ilgili yapılan yasal değişikliklerden oluşan birinci bölüm;kadının sosyo-ekonomik anlayışla bütünleşmesi anlamına gelen çalışma hayatı, topluma aktif olarak katılımı ve bu katılımın doğal sonucu olarak gündeme gelen kadının kıyafeti konusunda yapılan düzenlemelerin yer aldığı ikinci bölüm ve Tanzimat Döneminde feminist bir yaklaşımla kadına eşit haklar tanıma amacı taşıyan değişim ve yenilik çabalarının hangi oranda uygulamaya geçirildiğinin değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE UNDERSTANDING OF WOMEN IN THE THOUGHT OF TANZİMAT Ülkü TAŞKTRAN Supervisor: ProflDr. Vahdettin BAŞÇI 2003-Page:116+Vm Jury: Prof.Dr. Vahdettin BAŞÇI Assoc.Prof.Dr. H.İbrahim ACAR Assist.Prof.Dr. Ruhattin YAZO?LU We have tried to handle the changes and innovations in woman's position in private and public field during the Tanzimat in the 17 and 18 th century, which was highly influenced by thought of the Englightenment. It is made up of the introduction part, in which Tanzimat' s (1839-1876) general evaluation is made; the first chapter, in which the process during which the bases of women act were laid education of women and legal regulations relating women are told; the second chapter, in which working life, which means participation in socio-economic understanding for women, women's taking part in society actively and the resulting pertaining to women's clothing are mentioned; and the final chapter, in which the evaluations of the efficiency of the attempts aiming to provide women with equal rights under the influence of a feministic approach during the Tanzimt is made.