1908-1914 yıllarında İstanbul'da yayınlanan sanat ve edebiyat dergilerinde kadın
- Tez No: 52684
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET: Ülkemizde yenileşme-Batılılaşma hareketi Tanzimat Fermanı'nın ilânından çok önce başlamıştır. Ancak, Tanzimat'la birlikte Batılılaşma anlayışı sosyal hayat girmiş, İstanbul'dan yavaş yavaş Anadolu'ya kaymıştır, denilebilir.“Hürriyet”kabul edilen Il.Meşrutiyet'in ilânı ile Avrupalılaşma gayreti hızlanmıştır. Sosyal, kültürel, ekonomik, hemen her sahada yeni hayat anlayışı benimsenmeye başlanmıştır. Dönemin en karakteristik özelliği kadın hayatının inceden inceye sorgulanmasıdır. Kadınlara yönelik çalışmalar, gerek kız okullarının açılması, gerekse dergi ve gazetelerde kadın meselelerinin konu edilmesi - tıpkı Batılılaşma çabası gibi - Tanzimat yıllarında başlamıştır. Ancak, 1908'den sonra birden bire sayıları artan dergi ve gazeteler, dernekler yoluyla kadın meselesi daha geniş çevrelerde bütün boyutlarıyla tartışılır olmuştur. Makalelerde, kadının geri kalmışlığı, uzun yıllar ihmal edildiği konusunda yazarların hemfikir olduğu görülür. Kadınımızın meseleleri tespit edilir ve bunlara farklı çözüm yollan ileri sürülür. Çözümlerin en yaygın olanı ve en çok taraftar toplayanı Avrupalı kadını örnek almaktır, denilebilir. Zira daha çocukluktan başlayıp iyi yetişmiş bir genç kız, ailede bilinçli bir anne, kocasının nazarında saygın bir eş, sosyal hayatta varlığını hissettirebilen, üretken bir kadın olması için İngiliz, Amerikan, Fransız kadınları örnek gösterilir. Avrupalı kadının hayatından değişik safhalar gerek haber, gerek bilgi niteliğinde, tercüme ve telif makalelerde Türk kadınına tanıtılır. Feminizm kelimesi Avrupa'daki kadar net telâffuz edilmese de kadının“hak ve özgürlük arayışı”ifadesinin sık kullanıldığı fark edilir. Ayrıca bu, Feministlik ise feminist olmakta da bir mahzur görülmez. Yaygın olan ikinci görüş Türk kadının gelişip ilerlemesini tasvip eder. Ancak, bu noktada taklitçilikten kaçınılmalı, millî manevî değerlere bağlı kalınarak, Türk toplumunun yapısına zarar verilmemelidir, düşüncesi savunulur. İslami gruptaki yazarların makalelerinde, kadının gelişmesine İslâmiyet'in engel olmadığı, dini-ilmi verilerle ispatlanmaya çalışılmıştır. Kadın hareketine, feminist akıma karşı çıkılmış, kadınla erkeğin eşitliği düşüncesinin pisikolojik, biyolojik gerçeklere ters düştüğü belirtilmiştir. Kadın ve erkek, insan neslini devam ettiren ve herbiri birbirini tamamlayan biri diğerinden daha az önemli olmayan iki varlık olarak anlatılır. Kadının İslami çerçeveden uzaklaşması halinde bundan hem kendisi hem ailesi, buna bağlı olarak bütün toplumun zarar göreceği ifade edilir. Konuyu millî anlayışla değerlendiren Türkçü yazarlar da feminizme sıcak bakmazlar. Bugünkü Türk kadınında, tarihteki saygın Türk kadını imajının canlanmasını isterler. Ancak, kadının çalışması, derneklere klüplere gitmesi, evi dışında da bir hayatı olmasına İslami grup kadar itiraz etmezler, denilebilir. 1908-1914 Yıllarında İstanbul'da yayınlanmış sanat ve edebiyat dergilerinde“kadın”meselesi yukarıdaki şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Renovation and westernizing in our country had long started before the declaration of the Reform Command. However, it could be said that the concept of westernizing has taken place in the social life with the R.C. and has moved from Istanbul to Anatolia slowly. The effort for becoming Europeanized accelerated with the declaration of the second. Constitutional government, accepted as Freedom. A new mentality in social. Economic cultural life and in every other field commenced to be arrogated. The most evident feahere of the term was the deply interrogated woman's life. Studies for the women, whether the opening of girls schools or the mentioning of the women's problems in the magazines and newspapers started in the Reform years just like the effort of westernizing. However, after the year 1908 women's problems were discussed in wider environs with all dimensions by means of magazines, newspaper, associations which have increased in number all of a sudden. It could be seen in the articles that writers had a common opinion of woman's undeveloped and for long neglect years. Woman's problems were identified and different solutions for these were driven forward. The most common and most supported solution was to take the European woman as a sample. English. American, French woman were pointed out as examples of from the childhood to be q well raised young girl, conscious mother in the family, a respectable sparse in the eyes of her husband, and a productive, woman can make herself felt in the social life. The life of a European in different phases woman was introduced to Turkish woman in intrepid or reconciled article as a news or information. It could be noticed that the expression search for freedom and rights were used more frequently although the word reform was not reform was not pronounced as clearly as in Europe. Besides if this is feminism, it was not considered inconvenient feminist. The second most common aspect approved the Turkish woman to develop and progress however, at this point the thought of avoiding from imitation, being loyal to national and spiritual values was defended so as not to damage the structure of the Turkish community. The writers of the Islamic group tried to prove by religious and scientific data that Islam was not a for women to develop. Feminist trend and woman action were opposed and it was pointed out that the equality of man and woman contradicted to psychological and biological facts. Woman and man were descent to be two beings continuing the human race and complementing each other, one being not less important than the other one. It was expressed that get away of woman from the Islamic damaged both herself and her family, related with this the whole community.Ill The writers advocating Turkish culture who look of the subject with national mentality were not in favour of feminism. They wish that the image of the historical respected Turkish mother comes alive in today's Turkish woman. However, it could be said that they do not contradict woman to work, to attend to associations, clubs and have a life outside home as much as the Islamic group. Between the years 1908-1914 the subject of woman was put forth in art and literature magazines published in Istanbul as mentioned above.