İlköğretim 4'üncü sınıf sosyal bilgiler dersinde (yakın çevremiz ünitesi) bilgisayar destekli öğretimin başarısına etkisi (Erzurum-Ilıca örneği)
Effects of computer supported teaching to success of students of 4th class in the primary school (the unit of our environment) in the lesson social sciences (Erzurum-Ilıca sample)
- Tez No: 125524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FEVZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM 4'ÜNCÜ SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE (YAKIN ÇEVREMİZ ÜNİTESİ) BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMİN ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ (ERZURUM-ILICA ÖRNEĞİ) Murat Burak SAN Danışman : Yrd.Doç.Dr. İ.Fevzi ŞAHİN 2003- SAYFA: 101 Jüri : Yrd.Doç.Dr. İ. Fevzi ŞAHİN Yrd.Doç.Dr. Ünal ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr. Mustafa GİRGİN Bu araştırmada İlköğretim 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Yakın Çevremiz”ünitesinin Bilgisayar Destekli Öğretimin öğrenci başarısına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın Evrenini, 2002-2003 Eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Ilıca ilçesinde bulunan üç okulun İlköğretim 4'üncü sınıflarında okuyan öğrencilerdir. Araştırma örneklemini ise deney grubu Atatürk ilköğretim okulu 4B sınıfı Fatih İlköğretim Okulu 4A sınıfı ile 2 deney grubu ve 4 kontrol grubu Atatürk İlköğretim okulu, Fatih İlköğretim Okulu, 1 1 Mart İlköğretim Okulu Öğrencileri oluşturmaktadır. İlgili literatür taranarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve öğretmen görüşleri alınan çoktan seçmeli sorulardan oluşan başarı testi hazırlandı. Deney ve kontrol gruplarına Geleneksel Eğitim ve Bilgisayar Destekli Öğretim verilmeden önce Öntest oİarak uygulanmıştır. Ünite konularının anlatımının bitiminde Sontest uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen 20 soruluk çoktan seçmeli başarı test soruları öğretmen görüşleri ve uzman kanısı alınarak geçerliliği sınanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanabilir. 1- Bilgisayar Destekli Öğretim ve Geleneksel Öğretimin ders başarısına katkısı karşılaştırıldığında öğrenci başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı, 2- Bilgisayar Destekli Öğretimin deney grubuna getirdiği katkı 0,461 daha yüksek olduğu anlaşılmıştır Araştırmanın en son bölümünde elde edilen bulgular ve ilgili literatürden çıkarılan bilimsel dayanaklar doğrultusunda Bilgisayar Destekli Öğretimin ders başarısına katkısı için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS EFFECTS OF COMPUTER SUPPORTED TEACHING TO SUCCESS OF STUDENTS OF 4th CLASS İN THE PRIMARY SCHOOL (THE UNIT OF OUR ENVIRONMENT) İN THE LESSON SOCIAL SCIENCES. (ERZURUM-ILICA SAMPLE) Murat Burak SAN Supervisor : Assist.Prof. Dr. İ. Fevzi ŞAHİN 2003- PAGE: 101 Jury : Assist.Prof. Dr. İ. Fevzi ŞAHİN Assist.Prof. Dr. Ünal ÖZDEMİR Assist.Prof. Dr. Mustafa GİRGİN İn This research, it is aimed to bring out the effects of computer supported teaching to the success of the students in the lesson of social sciences, the unit of“Our environment”. In 2002-2003 education year. The students of 4th class in three primary schools of Ilıca in Erzurum are the universe of the research. The group of experiment in the 4th class B of Atatürk primary school the 4th class A of Fatih and 2 groups, 4 control groups of Atatürk Fatih and 1 1 Mart Primary schools make up the examples of the research. The test of success which contains multiple choice question which are taken by the thoughts of teachers and developed by the researcher is prepared by searching the relevant literature. The preliminary test is applied to the groups of experiment and control before traditional education and computer supported teaching are given. At the end of the exppression of the unit subjects, it is applied to final test. The vitality of the multiple choice 20 questions of the test which are developed by researcher are tested by taking the views of the experts and teachers. This research is organized in this way. 1- When the computer supported teaching and traditional Education are compared with each other in terms of the contribitutions to the success of the lesson, it is noticed that there is not a meaningful difference among the success of the students. 2- It is claimed that the contribution of computer supported teaching to the experiment group is 0,461 more high than the other. In the final part of the research it is proposed for the contribution of computer supported teaching to the success of the lesson with the scientific supportings that are found in the concerning literature.