Örgütlerde perofrmans değerlendirme ve Erzurum Emniyet Müdürlüğü personeli üzerinde bir çalışma
Organization of appraise success
  1. Tez No: 125536
  2. Yazar: FAHRİ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜTLERDE PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ERZURUM EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİ ÜZERİNDE BİR ÇALIŞMA Fahri BULUT Danışman: Prof.Dr. Nurullah GENÇ 2003-SAYFA:134 Jöri: Prof.Dr. Nurullah GENÇ Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI Bu araştırmada performans değerlendirmesinin gerekliliği ve önemi Erzurum Emniyet Müdürlüğünde yapılan bir uygulamayla ortaya konulmuştur. İşlerle işgörenlerin yeteneklerinin örtüşeceği, işgörenin gerek planlama, gerekse uygulama süreçlerine katılımının sağlanacağı bir iş ortamını amaçlayan performans değerlendirmesinin, işgörenlerin başarısını etkileyen faktörleri ve etki alanlarını belirlemeye çalışılmıştır. Yöneticiler işteki verimlilikle ilgili olarak; en fazla verilen işin zamanında ve beklenen nitelikte bitirilmesine ve sorumluluk alma isteğine önem vermektedirler. Bu maddeleri araştırma yönü, inisiyatif kullanma becerisi, organize olma becerisi, devamlılık ve iş saatlerine uyum, hatasız iş yapma becerisi, işteki verimlilikle ilgili maddeler izlemektedir. Yöneticiler yöneticilik yetenekleri içerisinde en fazla doğru bilgi ve talimat vermeye önem vermektedirler, bunu sırası ile objektif değerlendirme, verilen görevin takip ve denetimi, asttan yönlendirme, astların eğitimi, astlara sorumluluk verme konulan izlemektedir. Araştırma sonucunda sicil değişkeni ile unvan ve yaş değişkeni arasında ters yönlü bir ilişki görülmektedir. Cinsiyet değişkeni ile bilgi ve beceri düzeyi arasında olumsuz bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESİS ORGANIZATION OF APPRAİSE SUCCESS Fahri BULUT Supervisor: Prof.Dr. Nuruliah GENÇ 2003- PAGE:134 Jnry: Prof.Dr. Nuruliah GENÇ Prof.Dr. Dursun BİLGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI In this study, the necessity of performance evaluation and its impact is taken into consideration with an application carried in Erzurum Security Directioriate. It is assumed that performance evaluation in the work place where both workers skills match job requirements and workers join up planning on execution process effects workers succes. It is found out that job quality is given the most importance by respondents. The other factors accepted that they are important are knowledge about subjects, Professional knowledge level, creativity, problem solving skills, ability to use tolls and flexibilitry, respectively. It is also found out that managers give importance on correct information and instructions. Objective evaluation, job monitoring and control, managing and training of subordinates and giving responsibility to the subordinates are the other important managerial issues, respectively. Age sex and title are the other variables used in this study to explain the importance of performance evaluaiton.