Bir iş yerinde çalışan gençler ile okuyan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Expectations at about fature of the young students and the young who work in any job
  1. Tez No: 125540
  2. Yazar: FAHRİ SEZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞAN GENÇLER İLE OKUYAN GENÇLERİN GELECEĞE YÖNELİK OLUMSUZ BEKLENTİ DÜZEYLERİNİN BAZI DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ Fahri SEZER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şükrü DÜZGÜN 2003- SAYFA: 67+10 Jüri :Yrd. Doç. Dr. Şükrü DÜZGÜN Bu çalışmada bir iş yerinde çalışan gençler ile okuyan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeylerinin bazı değişkenlerle olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Elazığ ve Erzurum il merkezlerinde lise bir, iki ve üçüncü sınıfa devam eden 145 öğrenci ile bir iş yerinde çalışan 147 genç oluşturmaktadır. Okuyan gençlerden 73 'U kız, 72'si erkek, çalışan gençlerin ise 62 'si kız, 85 'i ise erkektir. Çalışan ve okuyan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeyleri, Beck (1974) tarafından geliştirilen ve Durak tarafından geçerlik ve güvenirliği yapılmış olan“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”ile ölçülmüştür. Çalışan ve okuyan gençlerin özlük niteliklerine ait bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu ile toplanmıştır. Araştırmada çalışan ve okuyan gençlerin Beck Umutsuzluk Ölçeği'nden aldıkları umutsuzluk puanlan çalışanlar için, iş verenle yakınlık derecesi, sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet ve yaş değişkenleri; okuyanlar için ise; öğrenim düzeyi akademi başarı düzeyi, sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet ve yaş değişkenleri ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada istatistiksel teknik olarak varyans analizi, t testi, ortalama, standart sapma ve yüzde değerler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışan ve okuyan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklentilerine ilişkin elde edilen bulgular özetle aşağıda verilmiştir. 1. Çalışan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeyleri, okuyanlara göre yüksek çıkmıştır. 2. Çalışanlardan iş verenle akrabalık bağı olanları umutsuzluk düzeyi, akraba olmayanlara göre daha az bulunmuştur. Çalışanların cinsiyetleri ve yaş değişkenleri, onların beklenti düzeyleri üzerinde etkili değildir. SED çalışan gençlerin beklenti düzeylerini etkilemektedir. 3. Okuyan gençlerin öğrenim düzeyleri ve SED İeri onların geleceğe yönelik olumsuz beklentileri üzerinde etkili değildir. Cinsiyet, akademik başarı ve yaş faktörlerinin okuyan gençlerin beklenti düzeylerini etkilediği görülmüştür. Okuyan gençlerden 13-15 yaş grubundakiler ile 16-18 yaş grubundaki gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4. Elazığ il merkezinde çalışan gençler ile Erzurum'da çalışan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Elazığ il merkezinde okuyan gençler ile Erzurum'da okuyan gençlerin geleceğe yönelik olumsuz beklenti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS THE EXPECTATIONS AT ABOUT FATURE OF THE YOUNG STUDENTS AND THE YOUNG WHO WORK IN ANY JOB Fahri SEZER Supervisor: Assist. Prof. Dr. Şükrü DÜZGÜN 2003-PAGE: 67+10 Jury : Assist. Prof. Dr. Şükrü DÜZGÜN In this study, it has been examined the relationship concerned to the some changeables of negetive hope level between the youth attending and working in any place of employment about their future. The illustration of this research consists of 145 student who are attending at 1, 2, 3, classes of official schools in the city centre of Elazığ and Erzurum of the students, 73 girls and 72 boys. The illustration of youth working consists of 147 youth who are working in any place of employment in the city centre of Elazığ and Erzurum. Of these workers, 62 girls and 85 boys. The working and attending youth's negetive hope level about their future has been measured with“Beck Hopelessnes Scale”which was developed by Beck and made its reliability and validity by Durak. The knowledge about true nature qualifications of attending and working youth has been collected with a form which was developed by researcher. In research it has been found the hopelessness rates which the working and attending youth took from Beck hopelessness Scale. In working youth, the degree of relation to the emloyment, socio economic level, gender and age changeables have been matched with learning level, academion success level, socio-economic level, gender and age changeables for attending youth. In these research, it has been used varyans analysis, t test, mediating, standart deviation and percentage valuables as a statustic method. The data about the working and attending youth's negative hope level about their future has been given in brief. 1. The negative hope level of working youth is higher than attending youth. 2. Of working youth the hopelessness level of those who are realition to employment has been found less than those who aren't in realition to employment. The gender and age changeables of working is not effective in their negative hope level socio-oconomic level effects the workings hope level. 3. The learning level of attending and socio-economic level is not effective in their negatives hope level about their future. It has been seen that gender, academion succes and age factor effects hope level of attending youth. 4. It has been found meaninful difference among negative hope level about their future between 13 and 15 ages.