Örgütsel değişim ve küreselleşme; yönetim süreçlerine etkisi üzerine bir uygulama
Organizational change and globalization; A applied study on their effects on management processes
- Tez No: 125552
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
vn ÖZET DOKTORA TEZİ ÖRGÜTSEL DEĞİŞİM VE KÜRESELLEŞME: YÖNETİM SÜREÇLERİNE ETKİSİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Muammer ATİLA Danışman: Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2003- Sayfa: 236 Jüri Prof.Dr.Nurullah GENÇ Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.İbrahim YILDIRIM Bu çalışmanın amacı, küreselleşmenin, örgütlerin yönetim süreçleri üzerindeki etkilerini, seçilen boyutlar açısından incelemek ve ilgili sektör firmalarındaki değişim farklılıklarını ortaya koymaya çalışmaktır. Hazırlanan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yönetim ve örgütsel değişim içerisinde yer alan; yönetim süreci, yönetimin gelişimine tarihi ve felsefi açıdan bakış, örgütsel değişim konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamıza temel oluşturan küreselleşme kavramı, kapsamı, dinamikleri ve küreselleşme ile ilgili kuruluşlar ve etkileri, küreselleşmenin ülkelere etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu hususlar, örgütsel değişimi yaşayan işletmelerin küresel ortamda davranış şekillerine yön veren ayrıntıları içermektedir. Üçüncü bölümde, çalışmamıza ve araştırmamıza temel olan, küreselleşmenin örgütsel değişime etkisi, belirlenen boyutlar açısından analiz edilmeye çalışılmıştır. Seçilen hususlar, örgütlerin küresel ortam değerlendirmeleri açısından geniş bir perspektif çizmektedir. Dördüncü ve son bölümde, örgütsel değişim ve küreselleşmenin çalışmanın kuramsal kısmında incelenen yönetim uygulamaları üzerindeki etkisi, üç sektör (telekomünikasyon, tekstil ve savunma sanayii) firmasındaki araştırma sonuçlarına göre tespit edilmeye çalışılmıştır. Böylece sektör firmalarındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Çalışmanın sonucunda, küreselleşmenin örgütsel değişim sürecinde, tespit edilen boyutlar çerçevesinde örgütlerin değişime olumlu yönde etki ettiği sonucuna varılmıştır. Bu üç sektör firması arasında en büyük olumlu etki telekomünikasyon' da, ardından sırasıyla savunma sanayii ve tekstildir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Ph.D.THESIS ORGANIZATIONAL CHANGE AND GLOBALIZATION: AN APPLIED STUDY ON THEIR EFFECTS ON MANAGEMENT PROCESSES Muammer ATİLA Advisor : Prof.Dr. Nurullah GENÇ 2003-Page: 236 Jury : Prof.Dr. Nurullah GENÇ : Prof.Dr.Dursun BİNGÖL : Prof.Dr.îbrahim YILDIRIM This dissertation attempts to study the effects of globalization on organizational management processes in selected dimensions and capture differences of change in various firms in selected sectors. The study consists of four parts. The first part covers topics such as management processes in terms of managerial and organizational change, a historical and philosophical perspective on the development of management thought, and organizational change. The second part expounds the concept of globalization, which is the basis of this dissertation, the scope and dynamics of globalization, its effects on organizations and countries. This part also includes details which impact the behavior of organizations which experience changes in the globalized environment. The third part focuses on the analyses in selected dimensions the effects globalization on organization change. Selected issues draw an encompassing perspective on how organizations evaluate the globalized environment. The final part provides the findings and discussions of the impact of globalization on organizational change based on research in sampled firms of three sectors: telecommunication, textile and defense industries. Thereby, the sectoral differences by firms are explained. This study concludes that globalization positively impacts the organizational development in the studied dimensions in the process of organizational change. Among the sectors studied, the positive effects of globalization are the largest on the telecommunication sector, and then the defense industries and textiles respectively.