İşletmelerde yönetimsel etkililiğin oluşmasında bilgi teknolojilerinin rolü ve bir uygulama
Role of information technology in the formation of managerial effectiveness in business enterprises and an assessment application
  1. Tez No: 217664
  2. Yazar: İBRAHİM MEHDİ AKSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Son yirmi yılda gelisen bilgisayar ve iletisim teknolojilerinin yol açtıgı küresellesme olgusu karsısında isletmelerin pazar yapıları degismis ve yerel pazar kesimlerini hedef almıs isletmelerin karsısına küresel pazar sunulmus, isletmenin yerel pazarı ise artık küresel pazar içinde rekabet eden tüm sirketlerin hedef pazar parçası olmustur. Bu degisim, isletmeyi yasamını sürdürmek için küresel pazarda rekabet zorunlulugu ile yüz yüze bırakmıstır. Bu zorunluluk isletmelerin yapısal degisimlerini de gerektirmekte, küresel pazarda etkili varlık için örgütsel dagıtıklık, matris organizasyon yapısında ve sanal isuzaylarında çalısan sanal takımların olusumu ve etkili yönetimini saglayacak dönüsümler gerekli olmaktadır. Bu dönüsümü gerçeklestiren isletme, bilgi teknolojilerini yogun kullanan, elektronik ortamlarda iletisim yapan stratejik bilgi isletmesi anlayısına geçmis, üretim süreçlerinde sahip oldugu her türlü bilgiyi paylasıp kullanarak rekabet üstünlügü yaratan, taklit edilmesi çok zor, bilgi yüklü ürünleri üreten bir isletme olarak yerkürede yerini almaktadırlar. Arastırmanın birinci bölümünde isletmede bu dönüsümün yapılmasında ve sonrasında yönetimin etkililigini saglayacak modern yönetim teknikleri olarak Stratejik Yönetim, nsan Kaynakları Yönetimi ve Performans Degerlendirme, Matris Organizasyon ve Ekip Olgunlugu, Kurum Kültürü ve Kurumsal klim ile Toplam Kalite Yönetimi teknikleri konu, içerik, dönüsümdeki bilesik önemleri açılarından incelenmeye çalısılmıstır. kinci bölümde bilgi teknolojileri incelenmeye çalısılmıs, isletmenin bilgi isletmesine dönüsümünde bilgi teknolojilerinin deger yaratılmasında kullanımı için Deger Yaratım Teknolojisinin incelenmesi ile bu teknolojinin önemli ögeleri Bilgi Özümleme ve sbirligi konuları incelenmis bu teknolojinin içermeleri belirtilmis, sanal isuzayları ve sanallık üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde ise ülkemiz isletmelerinden stanbul'da yerlesik bir örneklem üzerinde küresel rekabet karsısında yönetimsel etkililiklerini arttırmak açısından modern yönetim tekniklerinin kullanımı, bilgi teknolojilerinin deger yaratımı ve isbirligi saglanmasında sundugu olanakların isletmelerce ne derecede önemsendigini ölçmek için birarastırma yapılmıs ve bu ölçümlerin sonuçları verilerek yorumlanmıstır. Bu bölümde arastırmanın problemi, amacı, önemi, kapsamı, hipotezleri, Sayıltıları, sınırlılıkları ve yöntemi belirtilmis, arastırmadan elde edilen bilgi ve bulgular verilmistir.
Özet (Çeviri)
In the past 20 years developments in communications and computer technologies has given rise to globalization on the face of the earth, causing the change of market structures for companies. It has diminished distances, national regulations, eliminated intermediaries, and companies aiming at specific target markets have found themselves confronted with numerous business opportunities and new business models to consider and attend to as well as new competitors from all around the world. These developments have forced companies to compete on a global scale in order to survive. This enforcement is also necessitating radical structural changes in organizations. To be effective on the global market a geographically distributed organization with matrix organizational structure having virtual teams working in virtual spaces becomes necessary to create an effectively managed 24 hour working organization. Companies achieving such a transformation are taking their place in the world economy as a user of extensive information technology, utilizing multi-faceted electronic communications, adopted strategic information management approach, able to create competitive advantage through sharing and using every bit of information available in production processes, producing knowledge laden products hard to imitate by competitors. In the first part of the research, modern management techniques of Strategic Management, Human Resources and Performance Management, Matrix Organization and Team Maturity, Organizational Culture and Climate and Total Quality Management were examined on their subject, content and importance of their role to create managerial effectiveness to achieve the transformation of a company to a globally competitive position. In the second part of the research, subjects of Value Creation Technology and Collaboration Software are examined as tools for transformation of a company into a strategic information enterprise.The third part of the research presents the results of a survey conducted on a population of companies located in Istanbul on the perception of the importance of the roles modern management techniques stated above and information technology in value creation and achievement of collaboration to achieve management effectiveness on confronting the changes the globalization process brings about and becoming globally competitive.