Elsa Morante'nin kimi eserlerinde otobiyografik öğeler
Autobiographical elements in some of Elsa Morante's works
- Tez No: 706893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çağının ötesinde bir yazar olan Elsa Morante, XX. Yüzyıl İtalyan Edebiyatı'nın en önemli isimlerinden biri olarak tüm dünyada tanınan bir isim olmayı başarmıştır. Edebiyat ve yazmak, onun için varoluşunun bir tamamlayıcısıdır. Akdeniz kültürü ve Katolik öğretisinin yanı sıra Sigmund Freud'dan ve teorilerinden etkilenen yazarın tüm yaşamında ve eserlerinde üzerinde durduğu önemli bir konu da rüyadır. Genç yaşlarda hayatına giren yazar Alberto Moravia ile ömrünün sonuna kadar evli kalmıştır. Evliliği edebiyat dünyasına giriş yapmasını hızlandırmakla birlikte, bir erkeğin gölgesinde kazanılan ün Morante'yi hiçbir zaman tatmin etmediğinden, kendi özgün sesini duyurmak istemiş ve başarmıştır. Edebiyat dışında, müzik, sanat, sinema ve tiyatroya ilgi duymuş, yaşamının hastalıkla mücadele ettiği son yılları dışında, sanat çevrelerinde ve entelektüel ortamlarda sosyal bir yaşam sürmüştür. Döneminin edebi akımlarına dahil olmadan, ama hayatından derin izler bırakarak eserler vermiştir. Bu çalışmada, oldukça karmaşık bir aile yapısı olan yazarın, bu durumla ve ruhunda bıraktığı yaralarla nasıl başa çıktığı, anne olmamanın getirdiği pişmanlık duygusu ile, annelik kavramının yeniden inşa edişi, mutsuz ve imkânsız aşklarının eserlerinde nasıl yer bulduğu değerlendirilmiş ve yaşadığı dönemde dünyaya hâkim olan savaş atmosferinin yazarın dünya görüşünün şekillenmesinde nasıl oynadığı rol değerlendirilmiştir. Tespit ve analizler, eserlerde görülen annelik, ebeveyn-çocuk ilişkisi ve kadın algısı gibi temel konular üzerinden, Freud'un psikanalitik edebiyat kuramıyla desteklenerek incelenmiştir. Böylece yazar–eser arasındaki paralellik bulgularına teorik bir dayanak sağlanmıştır. Tezin üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde yazarın hayatı ve dünya görüşü ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Böylece eser incelemesi ve çözümlemenin alt yapısı oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise Freud'un rüya yorumu ve psikanalitik edebiyat kuramı hakkında genel bilgi verildikten sonra, bu bilgiler Elsa Morante ile ilişkilendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise yazarın dört romanı olan, Menzogna e sortilegio, L'isola di Arturo, La storia ve Aracoeli, otobiyografik öğeler bağlamında analiz edilmiştir. Tespit edilen bulgular Freud kuramları ile desteklendikten sonra, Morante'nin, eserlerine kendi yaşantısını yansıtmış olduğu tespiti yadsınamaz bir gerçek haline gelmiştir. Morante, psikanalitik edebiyat kuramı bağlamında incelendiğinde hayatını yazarak, eserlerdeki karakterlere aktarır. Edebiyatı her zaman yaşamı ile eserleri arasında bir köprü olarak kullanan Morante'nin eserlerinde kendi yarattığı bir gerçeklik söz konusudur ve klasik eserlere öykünen, mitik ve fantastik bir atmosfer hakimdir. Sonuç olarak, Morante'nin biyografisine hâkim olan bir kimse, her romanındaki bir karakterde ya Morante'yi ya da hayatındaki insanlardan birisini hatırlayacaktır. Dolayısıyla Elsa Morante'nin romanlarının, kendi hayatına ciddi bir ışık tuttuğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Elsa Morante, a writer ahead of her time, as one of the most important names of 19th century Italian literature, she has managed to become a name known all over the World. Literature and writing for her, a complement to her existance. Influenced by Mediterranean culture and Catholic teachings, as well as, Sigmund Freud and his theories, an important subject that the author focuses on her whole life and her Works is, dream. She was married to the writer Alberto Moravia, who entered her life at a young age, until the end of her life. Although her marriage accelerated her entry into the literary World, Morante was never satisfied with the fame gained in the shadow of a man, sos he wanted to make her own unique voice heard and succeeded. Apart from literature, she was interested in music, cinema and theater and led a social life in artistic and intellectual environments, except fort he last years of his life when she struggled with illness. She produced works without being included in the literary movements of her period, but leaving deep traces of his life. In this study, it is evaluated how the author, who has a very complex family structure, coped with this situation and the wounds left in her soul, the feeling of regret caused by not being a mother, the reconstruction of the concept of motherhood, the unhappy and impossibile loves found in her works, and the war dominated the World in her lifetime. The role played by the atmosphere of the author in shaping the worldview of the author has been evaluated. Detections and analyzes were examined, supported by Freud's psychoanalytic literary theory, on the main subjects such as motherhood, parent-child relationship and woman perception in the Works. Thus, a therotical basis was provided for the findings of paralellism between the author and the work. The thesis consists of three main parts. In the first part, the author's life and worldview are examined in detail. Thus, the infrastructure of Work analysis was created. In the second part, after giving general information about Freud's dream interpretation and psychoanalytic literary theory, this information is associated with Elsa Morante. In the third and the last part, the author's four novels, Menzogna e sortilegio, L'isola di Arturo, La storia and Aracoeli are analyzed in the context of autobiographical elements. After the findings were supported by Freud's theories, it became an undeniable fact that Morante reflected her own life on her Works. When Morante is examined in the context of psychoanalytic literary theory, she writes her life and transfers it to the characters in the Works. Morante, who always uses literatüre as a bridge between her life and her Works, has a reality created by herself in her Works and there is a mythical and fantastic atmosphere that emulates classical Works. As a result, anyone who has mastered Morante'a biography, will remember either Morante or one of the people in her life in a character in each of her novels. Therefore, it can be said that Elsa Morante's novels shed a light on her own life.