The Use of authentic materials in listening comprehension
  1. Tez No: 12558
  2. Yazar: OYA KARADUMAN(UNGAN)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA KÜLEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
11 ÖZET Yabancı dil öğretiminde dinlenme-anlama, konuşma, okuma-anlama ve yazma olmak üzere dört. temel beceri olduğu bilinmektedir. Birbirleriyle yakın ilişkide olan bu temel becerileri uyumlu bir biçimde öğrencilere kazandırma yöntemleri yabancı dil öğretmenlerinin ve uzmanların üzerin de çalıştıkları bir konudur. Dinleme-anlama yalnızca yabancı dil öğretmenlerini değil, tüm öğ retmenleri ilgilendiren, ancak öğrenci lerce edinimi oldukça güç olan bir beceridir. Türkçe konuşmaları, konferansları, oyunları, hatta haber programlarını bile her zaman tam anlamıyla anlayarak dinlediğimizi söyleyemeyiz: 0 halde, yabancı dil öğretirken öğrencilerden dinleme-anlama tipi alıştırmalarda kapasitelerinin üzerinde bir başarı beklememiz haksızlık olacaktır. Bize düşen, öğrencilerimize bu beceriyi sevdirmek ve elden geldiğince kazandırabilmek olmalıdır. Bildirişimsel yabancı dil öğretiminde dilin erek dille iç içe olarak ve bu dilin konuşulduğu toplumun kültürel özelliklerini öğrene rek; bir başka deyişle, o dili gerçekçi dil ortamlarında kullanarak öğrenilebileceğine inanılmaktadır. Bu da ancak, derste otantik mater yallerin başlangıç düzeyinden itibaren yalnızca bir dil becerisinde değil, dört dil becerisinin kazanımında uygun bir biçimde kullanımıyla olabilir.Ill Bildirişimsel dil öğretiminde dinleme-anlama becerisine ilişkin,“fiziksel davranım”,“bilgi transferi”ve“değerlendirme”olmak üzere öğrencilerden beklenebilecek üç aktivite bulunmaktadır. Bu aktiviteler öğrencilerin düzeylerine uygun düşecek bir biçimde otantik mater yallerin kullanıldığı alıştırmalarda gerçekleştirilebilir. îkinci bölümde bu aktivitelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde görüleceği gibi bu çalışma için Hacettepe Üniver sitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda başlangıç düzeyinde iki sınıf, pilot olarak alınmış ve bu sınıflarda alışılagelmiş dinleme-anlama materyallerine ek olarak otantik materyaller kullanılmıştır. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, dildeki dört temel becerinin birbirle riyle sıkı ilişkide olmaları ve birbirlerini etkilemeleri nedeniyle, okuma-anlama becerilerinin de otantik materyallerle geliştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bu sınıflar orta düzeye geldiklerinde başarıları aynı düzeyden ve aynı zamanda dil öğrenimine başlayan iki sınıfla kıyaslanmış, pilot sınıflarda dinleme-anlama tipi otantik materyallerin kullanıldığı alıştırmalarda başarı oranının daha yüksek olduğu görül müştür. Ancak, diğer iki sınıfın da tamamen başarısız bulunduğu söyle nemez. Sonuç olarak, otantik materyallerin yabancı dil öğretiminde dinleme-anlama becerisini geliştirmede etkili olduğu, ayrıca derste motivasyon sağladığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It is known that there are four skills in language teaching: listening, reading, speaking and writing. Second language teachers have been working on the methods of teaching these four integrated skills for many years. In fact,“listening”is not only foreign language teachers' task, but it concerns all the teachers as it effects the quality of their teaching. We must confess that it is not always easy to follow or comprehend the conversations, discussions or plays and the news bulletins even in our mother tongue. Then, we must not expect our students to go beyond their scopes. In communicative teaching it is believed that second language learners can best achieve learning the language in a communicative situation in which they find the language and the culture of that society. This can only be achieved by using authentic materials in four language skills properly, starting at the elementary stage. There are three listening activities in communicative teaching; namely“performing physical tasks”,“transferring information”, and“reformulating and evaluating”, as mentioned in chapter two. These activities should be expected from the students in accordance with their levels.For this dissertation we had two pilot classes at Hacettepe University Preperatory School and we applied the possible methods of teaching listening comprehension with authentic materials in these classes as mentioned in chapter three. However, we had to deal with the other three skills as well, using authentic materials as these four skills integrate each other. When we compared the success of these pilot classes with the other two who hadn't been traSn.ed, we saw that pilot classes were much more successful in the authentic listening comprehension exercises. As a result we can say that authentic materials are not everything but they are highly effective in developing the listening skill and also they provide motivation in the class.