Atebetü'l-Hakayık'ın söz dizimi
Syntax in the Atebetü'l-Hakayık
- Tez No: 125574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
XI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATEBETÜ'L-HAKAYIK'IN SÖZ DİZİMİ Çağlayan YILMAZ Danışman: Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK 2003-SAYFA: 220 Jüri : Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK Bu çalışma, Edip Ahmet Yüknekî'nin“Atebetü'l-Hakayık”isimli manzum eseri üzerinde yapılmış bir söz dizimi incelemesidir. Söz konusu eser, Türk dilinin İslâm medeniyeti bünyesinde vücuda getirdiği ilk ürünlerdendir. Ayrıca eser, Türk edebiyatında ilk aruz denemelerinden biridir. Bu çalışmada metindeki cümleler, işlevsel olarak tahlil edilmiş, böylece Türkçe'nin tarihî gelişimi içinde ifade imkânları tespit edilmek istenmiştir. Bu yapılırken, nazmın gereği olan şeklî unsurların cümle yapılan üzerindeki etkileri de ortaya konmuştur. Çalışma dokuz bölümden oluşmaktadır:“Giriş”bölümünde eser ve çalışma hakkında genel bilgilerden,“Kavramların İşaretlenmesi”başlığı altında bağımsız kavramlarla ilgili özelliklerden,“Taban Hâlindeki Öğeler”başlığı altında taban hâlindeki isim ve fiillerden,“Kavram İlişkileri”bölümünde isim ve fiil çekimlerinden ve belirli tamlamalardan,“Cümle”adlı bölümde cümlenin öğelerinden,“Cümle Dışı Öğeler”başlığı altında ise cümlenin kurucu olmayan öğelerinden bahsedilmiştir.“Cümle Yapıları”bölümünde cümle kalıplan ve bunların örnekleri verilmiş,“Cümle ve Cümle Kalıplarının Kullanım Oranlan”adlı bölümde de cümle ve cümle kalıplarıyla ilgili istatistik! bilgiler gösterilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise, incelemenin genelinden çıkarılan sonuçlara yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmına bir“Şekil Bilgisi Dizini”ve çalışmada yararlanılan kaynakların gösterildiği“Kaynaklar”bölümü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT MASTER THESIS SYNTAX IN THE ATEBETÜ'L-HAKAYIK Çağlayan YILMAZ Assoc. Prof. Dr. Avni GÖZÜTOK 2003-PAGES: 220 Jry : Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK This study is an analysis of syntax of Atebetu'l-Hakayik which is written in verse by Edip Ahmet Yüknekî. The work is among the first products written in Turkish language under the islamic civilization. Furthermore, it is one of the early prosodies in Turkish literature. This study an alyses the sentences of the text functionally; thus, the possible Turkish expressions in it's diachronic development have been tried to determine. On this process, effects of the form elements which are neccesity of verse are exposed. This study includes nine chapters:“The Introduction”includes the work and general information about the study.“The Marking of Concepts”deals with the features of independent concepts.“The Base Elements”deals with the verbs end nouns in their base forms.“The Relations Among The Concepts”is about definite determinative groups, conjugations end declensions.“Sentence”deals with the elements of a sentence.“Elements Outside Sentence”contains the elements wich are not the constituents of a sentence.“Sentence Structures”gives the sentence patterns and their examples.“The Ratio of The Use of Sentence and Sentence Patterns”includes the statistical data of sentences and sentence patterns.“Conclusion”is about the results drawn from the study.“An Index of Morphology”and“References”are added to the main body of the study.