George Berkeley idealizminde ruh ve Tanrı
Soul and god in George Berkeley's idealism
- Tez No: 125575
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ GEORGE BERKELEY İDEALİZMİNDE RUH VE TANRI PROBLEMİ Tuncay İMAMOĞLU Danışman: Prof.Dr. Vahdettin BAŞÇI 2003-Sayfa: 164 Jüri: Prof.Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Doç. Dr. H. Ömer ÖZDEN Yrd. Doç. Dr. Ruhattin YAZOĞLU Bu çalışma, düşünce tarihinin en büyük idealistlerinden birisi olan G. Berkeley' in Ruh ve Tanrı görüşlerini tahlil etmeyi amaçlamaktadır. George Berkeley'in düşünceleri incelendiğinde onun Tarı'nın varlığına yönelik ileri sürdü ğü argümanların, din felsefesi için oldukça önemli olduğu görülecektir. Berkeley, Tanrı'n ın varlığının sadece imanın değil, bilginin de konusu olduğuna inanmaktadır. O bunu, duyu verilerinden elde edilen bilgiye dayandırmaktadır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ruh kavramı, ruh idea ilişkisi, ruh-madde ilişkisi ve maddenin varlığına yönelik eleştiriler, ruh-zaman ilişkisi ve ruhun ölümsüzlüğü konularım içermektedir. İkinci bölüm ise, Tanrı'nın varlığı problemi, Tanrı'n ın varlığının delilleri, Tanrı'nın sıfatlan, Tanrı-evren ilişkisi ve Tanrı-ahlak ilişkisini konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS SOUL AND GOD IN GEORGE BERKELEY'S IDEALISM Tuncay ÎMAMO?LU Supervisor: Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI 2003 Page: 164 Jury: Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER AssocDoç. Dr. H. Ömer ÖZDEN AssistProf. Dr. Ruhattin YAZO?LU This study aimed to describe Berkeley's thoughts about Soul and God. George Berkeley is one of the biggest idealist in the history of philosophy. When it is studied philosopy of George Berkeley, it will be seen that Berkeley's arguments about God are important for the philosophy of religion. According to Berkeley, the belief on the existence of God is not only subject of faith, but it is subject of the knowledge. He had been working to prove Him with sensorial findings. Our study is composed of two main parts. The first part deals with the concept of the soul, relation between soul and idea, soul and matter, criticisings on the existence of the matter, relation between soul and time, and immortality of the soul. The second part deals with the problem of God's existence, attributes of God, arguments of God's existence, relation between God and the world, relation between God and morality.