Ardanuç ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Social and economic geography of the Ardanuc township
- Tez No: 125576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Tezimize konu olan Ardanuç ilçesi, Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümü sınırlan içinde yer alır. Araştırmamızın amacı, Ardanuç yöresinin beşeri ve ekonomik coğrafya özelliklerini, coğrafi yöntemlerle ortaya koymaktır. Yönetim sınırlan esas alınarak belirlenen araştırma sahamızın yüzölçümü yaklaşık 969 km2 dir. Araştırma sahasında. 2000 yılı nüfus sayımına göre toplam 14 477 kişi yaşamaktaydı. Bunun 5 278 kadar (% 36) Ardanuç kasabasında, geri kalan 9 199 kadar (% 64) kırsal yerleşmelerde yaşamaktaydı. Topografik özelliklerinin elverişsizliği, ekme-biçmeye elverişli topraklanın azlığı, ulaşım zorluklan ve büyük kentlere uzaklık gibi olumsuz nedenlerle ekonomik olarak da gelişmemiş bir yöredir. Nitekim, araştırma yöremizin en büyük yerleşme merkezi olan Ardanuç ilçe merkezinin dahi nüfusu 5 278 kadardı ve bir şehirden çok küçük bir kasaba görünümüne sahiptir. Tarıma elverişli topraklanın çok az olmasına rağmen, başlıca ekonomik etkinlik ekip-biçme faaliyeti ve hayvancılığın yanı sıra meyveciliğe dayanmaktadır. Fakat tarım topraklarının çok parçalı, küçük ve dağınık işletmelerden oluşması, arazinin olumsuz topografik özellikleri modern tanım yöntemlerini yöre için imkansız hale getirmiştir. Bu durum ekonomik faaliyetlerin, geçim tipi tarımsal faaliyetler olmaktan öteye gidememesine yol açmıştır. x Sonuç olarak Ardanuç yöresi geçim kaynaklarının çok sınırlı oluşu nedeniyle sürekli olarak göç veren, birçok alanda sorunlarına çözüm bekleyen ülkemizin geri kalmış ve kalkınmada öncelik gösterilmesi gereken yurt köşelerinden biridir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Ardanuç township which is located in the eastern Black sea Region of the Black sea. The purpose of this study is reveal social and economic geographical features of Ardanuç using geographical methods. The geographical field of study is apraximately 969 km2 on the basis of the town's limits. According to the census helt in 2000, the population of the research field was 14 477, of the population 5 278 ( 36 %) were living in the town of Ardanuç and remaining 9 199 (64 %) were settled in the rural areas. The unfavourable topographical characteristics, the lach of the cultivable soils, difficulties of regarding the tramportation and the distance from the other urban areas arc among the reasons city the town of Ardanuç is economically under developed. Ardanuç they looked like a town rather than an urbanized centre with the population of 5 278 Despite the fact Ardanuç is not suitable for cultivation its livelihood depends very much on gardening fruits and animal husbandry. Despite the fact that Ardanuç is not suittable for cultivation its livelihood depends very much on gardening fruits and animal husbandry. The divided pieces of cultivable soils, made up of small managements make modern farming and cultivation imposiblc. This situation has ultimately lead to economic activites as a preocwpation wich agricuture rathe than as a basic source of income. Finally, very limited source of income around the Ardanuç region causes a large number of population to move out of the town, which us the most important problem of our country, that needs to be solved, and therefove Ardanuç region should be given a privileged status in the development planning.