Uluslararası örgütlerde insan kaynakları yönetimi
Human resources management in international organizations
- Tez No: 125580
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ULUSLARARASI ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DOĞU TİMOR GEÇİŞ YÖNETİMİ ÖRNEĞİ) Hüsamettin TOS Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2003 - Sayfa : 188 Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Muammer YAYLALI Bugün, yerküre hızlı bir değişim sürecinden geçmektedir. II. Dünya Savaşı ardından oluşan iki kutuplu uluslararası yapı çökmüş ve yeni bir uluslararası düzenin oluşturulması yönünde eğilimler başlamıştır. Bu eğilimler arasında en belirginlerinden birisi küreselleşme-bütünleşme veya“tek dünya sistemi”oluşturma şeklinde nitelendirilen eğilimdir. Ancak yaşadığımız uluslararası ortamda bu eğilim parçalanma, bölgeselleşme ve yeni milliyetçilik akımlarının ortaya çıkmasıyla birlikte yürütülmektedir. Kısaca, bütünleşme ve parçalanmanın içice geçtiği ve birlikte geliştiği bir uluslararası ortam şekillenmeye başlamaktadır. Bu parçalanmalar ve birleşmeler sonucunda uluslararası örgütlerin önemi ve etkinlikleri yeniden tartışılmaya başlanmıştır. Uluslararası örgütlerin en önemli girdilerinden birisi insan kaynaklarıdır. Bir örgütün başarısı örgütün sayı ve nitelik bakımından yeterli insan gücüne sahip olmasına ve bunun etkin olarak kullanımına bağlıdır. Uluslararası örgütlerde karşımıza çıkan en önemli unsur değişik nitelik ve yapıdaki insan kaynaklarının uyumlu ve etkin olarak istihdam edilmesi ve örgütün amaç ve hedeflerine kolaylıkla ulaşılabilmesini temin etmektir. Ulusal kuruluşlarda hiç bir zaman problem olmayacak bir çok konu uluslararası kuruluşlarda sorunlar zinciri olarak kendisini göstermektedir. Bu çalışma özellikle son yıllarda uluslararası örgütlerde insan kaynakları yönetimi ve karşılaşılan güçlükler ile problemlerin giderilmeleri konularına açıklık getirmek maksadıyla incelenmiştir.“Uluslararası Örgütlerde İnsan Kaynakları Yönetimi”isimli bu çalışmanın teorik kapsamı içerisinde insan kaynakları yönetiminin genel ve uluslararası boyutları incelenmiştir. Tezin uygulama kısmında ise Birleşmiş Milletler Örgütünün Doğu Timor'da tesis ettiği geçiş yönetimi örneği ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS HUMAN RESOURCES MANAGEMENT IN INTERNATIONAL ORGANIZATIONS (EXAMPLE : UNITED NATIONS TRANSITIONAL ADMINISTRATION IN EAST TIMOR) Hüsamettin TOS Supervisor : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2003 - Page : 188 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Muammer YAYLALI Today, the world has been witnessing a rapid process of change. The bi-polar post- World- War-II international structure has collapsed and trends towards the establishing of a new international order have surfaced. Foremost from among these trends is that coined globalisation or integration, advocating the forming of“a single world system”. However, in the current international climate, this trend coexists with the breaking up of former states and the emergence of regionalisation and new nationalistic movements. In short, an international environment has begun to shape up where integration and brake-up are intrinsic and thrive together. As a result of these break-ups and unions, new discussions have begun on the significance and impact of international organisations. Human resources are among the primary constituents of international entities. An organisation's success depends on its incorporation of adequate human resources, both quantitatively and qualitatively, and its effective employment thereof. The most important challenge faced in international organisations is the seamless and effective utilisation of human resources of diverse qualifications and compositions, ensuring a streamlined course towards achieving their aim and objectives. Many unproblematic issues in national institutions often turn into a chain of problems in international organisations. The aim of this study is to elaborate the topics of international and local human resources particularly for recent years and the remedying of associated difficulties and problems. This study entitled“Human Resources Management in International Organizations”covers within its theoretical content the general and international dimensions of human resources management. In the application part of the thesis, the example of Transitional Administration in East Timor founded by United Nations was studied.