Antik Çağ Anadolu'sunda saray mimarisi
The Palace architecture at ancient Anatolia
- Tez No: 125617
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANTİK ÇAĞ ANADOLU'SUNDA SARAY MİMARİSİ Gülşah ALTUNKAYNAK Danışman: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 2003- Sayfa :124 Jüri: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Çalışmamızda, Anadolu'da, saray mimarisinin ortaya çıkışını, tasar tiplerini, köken ve gelişim sürecini kronolojik olarak ortaya koyarak; Anadolu kültürleri arasındaki etkileşim araştırılmıştır. Saray niteliği taşıyan yapılar, yer aldıkları dönemler içerisinde incelenmiş; mimari özellikleri belirlenmiştir. Yapıların, başlangıçtan Roma Dönemi sonuna kadar geçen süreç içindeki, benzerlik ve farklılıkları, ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Basit barınaklardan, görkemli villalara ve saraylara uzanan gelişim süreci içerisinde, mekan edinme kaygısındaki arayışlar, mimari ilkelerle beraber toplumsal yaşamdaki değişimleri de gözler önüne sermektedir. Yapısal nitelikler ise, kültürel bağların binalar üzerindeki etkilerini en güzel şekliyle göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE PALACE ARCHITECTURE AT ANCIENT ANATOLIA Gülşah ALTUNKAYNAK Supervisor: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 2003 - Page: 124 Jury: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN In our study, we deal with the emergence, types roots and chronological developmental process of the palace architecture in Anatolia and interaction between cultures of Anatolia is focused on. The buildings having the features of palace have been examined together with the periods they were built in and their architectural characteristic have been determined. The similitaries and differences between buildings from the beginning till the end of the Roman Empire Period have been studied in a detailed manner. Seeking in the attainment of palace within the slice of time that follows the process of development from simple shelters to magnificent palaces depicts not only architectural principles but also social changer. As for architectural qualites, they show the effects of cultural links on buildings in a very good manner.