Osmanlu yönetiminde Kudüs
Jerusalem under the Ottomans
- Tez No: 125618
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ OSMANLI YÖNETİMİNDE KUDÜS Feyza Betül KÖSE Danışman: Prof. Dr. Bahattin KÖK 2003 - Sayfa: 158. Jüri: Prof. Dr. Bahattin KÖK Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Bu çalışmanın konusu farklı dinler tarafından kutsal kabul edilen Kudüs'teki Osmanlı yönetimini kapsamaktadır. Kudüs, 1516 yılında Osmanlı Padişah Sultan Selim' in hükümdarlığı döneminde Osmanlı tarafından fethedilmiştir. Bu çalışmada şehrin 1516'dan 1917 yılına kadar olan dört asırlık tarihi incelenmiştir. Sultan Süleyman'ın uzun süren yönetiminde Kudüs, en güzel günlerini yaşamıştır. Kubbetü's-Sahrâ'nın tamiri, surların yeniden inşası, su kanallarının inşası, tamiri ve bakımı gibi başlıca yapılandırma çalışmaları bu dönemde üstlenilmiştir. 1831 yılında Muhammed Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa Suriye içlerine ilerlemiş ve Kudüs'ü de ele geçirmiştir. 1840 yılında Osmanlı yönetimi Kudüs'e tekrar geri dönmüştür. Kudüs XIX. yüzyılın ortalarında kısa bir süre için, Şam'dan bağımsız bir paşa (mutasarrıf) tarafından yönetilen bir“eyalet”statüsünü kazanmıştır. Her ikisi de 1882 yılında gerçekleşen İngilizler' in Mısır'ı işgal etmeleri ve ilk Yahudi göçünün başlaması, gelişmelerin iki ana hattının başlangıç noktasıdır ve bir taraftan İngiliz yayılmacılığı diğer taraftan Siyonizm birbirlerine doğru harekete geçmişler ve sonuç olarak I. Dünya Savaşı sırasında buluşmuşlardır. Sonuç olarak Allenby 11 Aralık 1917 tarihinde Kudüs'e girmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT MASTER THESIS JERUSALEM UNDER THE OTTOMANS FeyzaBetülKÖSE Supervisor: Prof. Dr. Bahattin KÖK 2003 - Page: 158. Jury: Prof. Dr. Bahattin KÖK Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Assoc. Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN The subject of this thesis including Ottoman administration on Jerusalem that honoured by various religion. Jerusalem conquered by Ottomans in 1516 during victory of Sultan Selim' s reign. In this study, inspected four century of the city from 1516 to 1917 AD. During Sulaiman's long reign Jerusalem, enjoyed its finest days under the Ottomans. The major reconstruction works undertaken in Jerusalem in those years, such restoration of Dome of the Rock, constuction of the wall and building, repaer and maintenance of water installations. In 1831, Ibrahim Pasha, son of Muhammed Ali Pasha of Egypt, marched into Syria and occupied Jerusalem. In 1840, Ottoman administrative returned into the Jerusalem. In the middle of the XIX th century, it seems that Jerusalem was raised for a short time to the status of“eyalet”, ruled by a pasha (mutasarrıf) who was independent of Damascus. The British occupation of Egypt and the begining of the first Jewish aliyah, both in 1882, were starting points of two lines of developments, British imperialism on the hand and Zionism on the other hand, which moved towards each other and finally met during the World War I. The results were entry of Allenby into Jerusalem (11 Dec. 1917).